МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во германската Влада нема дилеми околу ЕУ перспективите на Македонија, Албанија отпаѓ..
Влатко Ѓорчев: Ова последната година од владеењето на Заев, ќе има пржинска влада
Движење БЕСА: Заев ветуваше живот за сите, а во западниот дел има нула нови вработува..
Трамп, Путин и Кралицата Елизабета му испратија честитки на Пендаровски
Спорт
Алегри: Прво се договорив да останам во Јуве, а потоа ми дадоа отказ!

Алегри: Прво се договорив да останам во Јуве, а потоа ми дадоа отказ!

понеделник, 20 мај 2019, 11:59ч.   |   Xh.I.

Италијанскиот тренер Масимилијано Алегри на крајот на сезонава го напушта Јувентус, откако клубот реши да му се заблагодари на соработката.

Алегри со „Старата дама“ освои пет титули во Италија по ред, но главна цел му беше Лигата на шампиони, па таа не беше исполнета и поради тоа управата реши да се раздели со него.

Уште не е познато кој ќе го преземе Јувентус, како и тоа каде ќе ја продолжи кариерата Алегри, кој призна дека има неколку понуди и сигурно нема да земе долг одмор.

    „Зборував со претседателот по мечот со Ајакс и имавме план да продолжиме заедно, но во последните шест недели не одевме по ист пат. Не зборувавме за договор, па разбрав дека Јуве сака нешто да менува. Во спротивно во септември или октомври ќе имавме проблеми и најдобро е да се замине кога ситуацијата е добра. Во петокот добив информации дека нема да останам во Јуве. Имавме разговор во четвртокот и уште тогаш се знаеше дека нема да останам“, вели Алегри.

 

© ЖУРНАЛ    ~27,9

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Изјава која сите ја чекавме: Како Суарез ја опиша одбраната на Барселона при четвртиот погодок?
Александер Арнолд го објасни лудиот гол од корнер
Откриена тајна клаузула: Познато е каде ќе игра Модриќ!
„Меси плачеше во соблекувалната, не можеше да верува што се случи“
Се објавија детали од договорот на Гвардиола со Јувентус!
Ван Гал смета дека друг играч на Тотенхем е поклучен од Моура: Ги посрамоти Де Лихт и Блинд!
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.