МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во германската Влада нема дилеми околу ЕУ перспективите на Македонија, Албанија отпаѓ..
Влатко Ѓорчев: Ова последната година од владеењето на Заев, ќе има пржинска влада
Движење БЕСА: Заев ветуваше живот за сите, а во западниот дел има нула нови вработува..
Трамп, Путин и Кралицата Елизабета му испратија честитки на Пендаровски
Свет
Инаугурација на Зеленски за претседател на Украина

Инаугурација на Зеленски за претседател на Украина

понеделник, 20 мај 2019, 12:35ч.   |   Z.H.

 Во Украина денеска треба да биде инаугуриран Володимир Зеленски за нов претседател на земјата. 41 годишниот Зеленски, поранешен комичар, најпознат по улогата претседател во една популарна телевизиска емисија, победи во вториот круг од изборите против актуелниот претседател Петро Порошенко со повеќе од 73 отсто од гласовите. Инаугурацијата во парламентот, доаѓа само неколку дена откако се распадна главната коалиција во Украина. Овој потег се смета за маневар од страна на пратениците да го одложат, па дури и да го избегнат распуштањето на парламентот, што Зеленски вети дека ќе направи по неговата инаугурација, тврдејќи дека не ги застапува интересите на народот.

© ЖУРНАЛ    ~21,7

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Норвешката министерка за здрвство порача: Пушете и пијте колку сакате
Монструозно злосторство: Во стан пронајдена заклана трудница!
Фото: Едно лице е убиено, а седум се ранети, во инцидентот со пукање во училиште, во САД
Американец ја убил сопругата, слушнал дека 4 години ќе работи во амбасадата во Србија
Осум години по смртта на Осама бин Ладен, неговиот син е главен лидер на Ал Каеда и најбараниот човек во светот
Индиски авион полн со патници итно слета па му експлодира гумата
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.