МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја..
ЕУ земјите со зелено светло само за Северна Македонија
Северна Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мирот, со..
Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот н..
Свет
Седум лица загинаа во бомбашки напад во Ирак

Седум лица загинаа во бомбашки напад во Ирак

понеделник, 20 мај 2019, 15:34ч.   |   Z.H.

 Провладината воена единица на ирачките шиити соопшти дека седум лица загинале, а 26 се повредени во источниот дел на Ирак. Бомба на патот погодила автобус во кој биле нејзините борци.

        
Единицата наречена Национални сили за мобилизација соопшти дека бомба во местото Балад Руз погодила во автобус којшто доаѓал од провинцијата Басра во јужен Ирак.
        
Засега никој не ја презеде одговорноста за нападот.Шиитските групи претходно беа на места на екстремистите на Исламската држава, кои се сунити. Исламската држава, која некогаш контролираше големи делови од Сирија и Ирак, официјално беше прогласена за поразена во Ирак по тригодишните крвави борби во кои загинаа десетици илјади луѓе.
        
Некои од преостанатите ќелии на оваа екстремистичка група продолжуваат да напаѓаат во различни делови на Ирак.

© ЖУРНАЛ    ~21,7

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Норвешката министерка за здрвство порача: Пушете и пијте колку сакате
Монструозно злосторство: Во стан пронајдена заклана трудница!
Фото: Едно лице е убиено, а седум се ранети, во инцидентот со пукање во училиште, во САД
Американец ја убил сопругата, слушнал дека 4 години ќе работи во амбасадата во Србија
Осум години по смртта на Осама бин Ладен, неговиот син е главен лидер на Ал Каеда и најбараниот човек во светот
Индиски авион полн со патници итно слета па му експлодира гумата
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.