МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја..
ЕУ земјите со зелено светло само за Северна Македонија
Северна Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мирот, со..
Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот н..
Македонија
Хан: Северна Македонија е единствената земја во регионот што нема спор со ниту еден сосед

Хан: Северна Македонија е единствената земја во регионот што нема спор со ниту еден сосед

петок, 17 мај 2019, 14:44ч.   |   Xh.I.

Европскиот комесар за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, изјави дека Северна Македонија направила многу решавајќи ги спорните прашања со Грција и Бугарија и станала единствената земја во регионот која нема спор со ниту еден сосед.

Прашан дали Северна Македонија може да отвори преговори со ЕУ доколку во Албанија не биде постигнат компромис, Хан рече дека ставот на ЕУ секогаш бил засебен за секоја поединечна земја.

„Не би било фер ако една земја треба да чека друга. Тоа е основа. Секако би било идеално кога сите земји од регионот би станале дел од ЕУ остовремено, но тоа не е реално“, изјави Хан во интервју за „Дојче веле“.

© ЖУРНАЛ    ~54,18

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Заев утре ќе им даде отказ на петмина министри?
Расипан телефон: Еролд или Хисен, Муслиу или Мемети?
СДСМ врати шест општини што ги изгуби во првиот круг
Идните членки на ЕУ губат трпение - Србија чека 10 години, Црна Гора 11 години, Македонија 14 години...
Директорката на Хематологија доби кривична пријава од Антикорупциска комисија, не поднела анкетен лист
Директорката на Детската клиника поднесе оставка
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.