МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Мицкоски: Македонија е земја со свои корени, историја, но и земја на која мораме да ј..
Заев: Да го одбележиме епохалното просветителско значење на Светите Кирил и Методиј, ..
Пендаровски: Делата и поуките што ни ги оставија Светите браќа нè обврзуваат да ..
МАКЕДОНИЈА ДОБИ НОВ АМБАСАДОР НА САД: Сенатот го потврди назначувањето на Кејт Брнс з..
Спорт
Италијански судија ќе ја дели правдата во финалето на Лига Европа

Италијански судија ќе ја дели правдата во финалето на Лига Европа

вторник, 14 мај 2019, 09:29ч.   |   Xh.I.

На крајот на овој месец (29 мај) се игра финалето на Лига Европа во кое силите ќе ги одмерат премиерлигашите Арсенал и Челси.

Ова финале се игра на Олимпискиот стадион во Баку (Азербејџан), а денеска пристигна официјална информација за тоа кој ќе ја дели правдата на истиот. Довербата од судискиот комитет на УЕФА ја доби Џанлука Роки кој е интернационален судија од 2008 година.

Оваа сезона тој судеше шест средби во Лигата на шампионите што е доволен доказ за квалитетот и довербата која ја има во него судискиот комитет. За Роки воедно ова ќе биде прво финале како главен арбитар во ЛЕ, претходно беше четврти судија во завршните мечеви за пехарот во 2010 (Атлетико Мадрид-Фулам) и 2017 година (Ајакс-Манчестер Јунајтед).

© ЖУРНАЛ    ~21,7

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Изјава која сите ја чекавме: Како Суарез ја опиша одбраната на Барселона при четвртиот погодок?
Перез подготвил изненадување: Реал го нуди Модриќ за ѕвезда од Серија А!?
Де Лихт воодушевен од потегот на Роналдо: Ни докажа дека е фудбалски предатор
Александер Арнолд го објасни лудиот гол од корнер
Ракитиќ и Кутињо го напуштаат „Камп Ноу“ поради двајца фудбалери
Изненадувачка изјава по поразот од Барса: Солскјер процени колку летни засилувања му се потребни на Јунајтед
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.