МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Мицкоски: Македонија е земја со свои корени, историја, но и земја на која мораме да ј..
Заев: Да го одбележиме епохалното просветителско значење на Светите Кирил и Методиј, ..
Пендаровски: Делата и поуките што ни ги оставија Светите браќа нè обврзуваат да ..
МАКЕДОНИЈА ДОБИ НОВ АМБАСАДОР НА САД: Сенатот го потврди назначувањето на Кејт Брнс з..
Спорт
„Марка“: Синот на Зидан прави проблем помеѓу Реал и неговиот татко?

„Марка“: Синот на Зидан прави проблем помеѓу Реал и неговиот татко?

вторник, 14 мај 2019, 09:28ч.   |   Xh.I.

Голманската позиција во Реал Мадрид е една од главните теми во мадритскиот клуб уште од 2012 година кога Жозе Мурињо го седна на клупата легендарниот Икер Касиљас.

И наследниците на Мурињо имаа проблеми со изборот на голмано, посебно Јулиен Лопетеги кој во клубот го доведе Тибо Куртоа и мораше да ја дели минутажата помеѓу Белгиецот и Кејлор Навас.

Зинедин Зидан со враќањето во Реал донесе одлука следната сезона прв избор за голот на „кралевите“ да биде Тибо Куртоа, додека Кејлор Навас ќе биде продаден. Меѓутоа „Марка“ сега пишува дека проблем настанал окоу позицијата на резервниот голман.

Во клубот сакаат резерва на Куртоа да биде 20 годишниот Украинец Андриј Лунин, а Зидан смета дека таа позиција ја заслужува неговиот син Лука.

„Французинот смета дека неговиот син е подобро решение од Лунин кој не се прослави на позајмицата во Леганес“, пишува „Марка“.

Лука Зидан кој неодамна го прослави 21-виот роденден за реал дебитираше минаата година во последното коло против Виљареал. Оваа сезона ја започна како четврти голман, но со враќањето на Зидан доби прилика да брани против Хуеска.

© ЖУРНАЛ    ~51,17

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Изјава која сите ја чекавме: Како Суарез ја опиша одбраната на Барселона при четвртиот погодок?
Перез подготвил изненадување: Реал го нуди Модриќ за ѕвезда од Серија А!?
Де Лихт воодушевен од потегот на Роналдо: Ни докажа дека е фудбалски предатор
Александер Арнолд го објасни лудиот гол од корнер
Ракитиќ и Кутињо го напуштаат „Камп Ноу“ поради двајца фудбалери
Изненадувачка изјава по поразот од Барса: Солскјер процени колку летни засилувања му се потребни на Јунајтед
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.