МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Мицкоски: Македонија е земја со свои корени, историја, но и земја на која мораме да ј..
Заев: Да го одбележиме епохалното просветителско значење на Светите Кирил и Методиј, ..
Пендаровски: Делата и поуките што ни ги оставија Светите браќа нè обврзуваат да ..
МАКЕДОНИЈА ДОБИ НОВ АМБАСАДОР НА САД: Сенатот го потврди назначувањето на Кејт Брнс з..
Спорт
Истражителите побарале Манчестер сити да бидат исфрлени од Лигата на шампионите

Истражителите побарале Манчестер сити да бидат исфрлени од Лигата на шампионите

вторник, 14 мај 2019, 09:27ч.   |   Xh.I.

Манчестер сити би можеле да бидат исфрлени од Лигата на шампионите, иако изборија пласман во елитното натпреварување, тврди „Њујорк Тајмс“. Весникот тврди дека ова од надлежните во УЕФА го побарале истражителите.

Истрагата покажала дека Манчестер сити на погрешна трага ги наведувале истражителите додека свесно ги кршеле правилата пропишани со финансискиот фер-плеј (ФФП). Наводно „граѓаните“ не ги почитувале правилата во делот кој се однесува на работењето со спонзорите кои се поврзани со сопствениците на клубот.

„Фудбал Ликс“, пред неколку месеци објави документи кои укажуваат дека Манчестер сити свесно се обидувале да ги заобиколат правилата на УЕФА.

Клубот добивал финансиски инјекции од инвеститорска компанија позади која стои државата Обединети Арапски Емирати. Парите влегувале низ спонзорски договори со компании каква што е „Итихад“. Оваа компанија е главен спонзор на клубот.

Останува да се види дали УЕФА, ќе ја почитува препораката на истражителите и ќе им забрани на Манчестер сити наредната сезона да играат во Лигата на шампионите.

© ЖУРНАЛ    ~39,13

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Изјава која сите ја чекавме: Како Суарез ја опиша одбраната на Барселона при четвртиот погодок?
Перез подготвил изненадување: Реал го нуди Модриќ за ѕвезда од Серија А!?
Де Лихт воодушевен од потегот на Роналдо: Ни докажа дека е фудбалски предатор
Александер Арнолд го објасни лудиот гол од корнер
Ракитиќ и Кутињо го напуштаат „Камп Ноу“ поради двајца фудбалери
Изненадувачка изјава по поразот од Барса: Солскјер процени колку летни засилувања му се потребни на Јунајтед
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.