МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Мицкоски: Македонија е земја со свои корени, историја, но и земја на која мораме да ј..
Заев: Да го одбележиме епохалното просветителско значење на Светите Кирил и Методиј, ..
Пендаровски: Делата и поуките што ни ги оставија Светите браќа нè обврзуваат да ..
МАКЕДОНИЈА ДОБИ НОВ АМБАСАДОР НА САД: Сенатот го потврди назначувањето на Кејт Брнс з..
Спорт
Алегри: Најдобриот натпревар на Јувентус оваа сезона беше поразот од Манчестер јунајтед

Алегри: Најдобриот натпревар на Јувентус оваа сезона беше поразот од Манчестер јунајтед

вторник, 14 мај 2019, 09:26ч.   |   Xh.I.

Тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри, го оцени како најдобар натпревар на тимот оваа сезоната, дуелот против Манчестер јунајтед од групната фаза од Лигата на шампионите. Англичаните го добија мечот со 2:1.

 Јувентус беше елиминиран од Лигата на шампионите во четвртфиналето против Ајакс, но тој имаше неколку исклучителни моменти во натпреварувањето оваа сезона. Тоа се средбите сдо Валенсија, Манчестер јунајтед и Атлетико. Тоа беа три одлични игри. Со Валенсија, останавме заедно десет, и тогаш се покажа вистинската ДНК на Јуве, концентрацијата, агресијата. Сакавме да докажеме дека дури и откако беше отстранет Кристијано Роналдо, сепак можеме да победиме. Против Манчестер јунајтед беше веројатно нашата најдобра претстава, но никој не се сеќава на оваа игра бидејќи загубивме. Се покажа дека во фудбалот не победувате ако играте само 85 минути. Тоа беше подобро издание од нашата игра против Атлетико. Не игравме добро против шпанскиот тим, но ги искористивме сите наши шанси. Во тој натпревар, немавме што да загубиме, изјави Алегри.

Неговата судбина на клупата на Јувентус се уште не е позната. Се шпекулира дека може да го замени Торино со Пари Сен-Жермен.

© ЖУРНАЛ    ~33,11

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Изјава која сите ја чекавме: Како Суарез ја опиша одбраната на Барселона при четвртиот погодок?
Перез подготвил изненадување: Реал го нуди Модриќ за ѕвезда од Серија А!?
Де Лихт воодушевен од потегот на Роналдо: Ни докажа дека е фудбалски предатор
Александер Арнолд го објасни лудиот гол од корнер
Ракитиќ и Кутињо го напуштаат „Камп Ноу“ поради двајца фудбалери
Изненадувачка изјава по поразот од Барса: Солскјер процени колку летни засилувања му се потребни на Јунајтед
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.