МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Директорката на Детската клиника поднесе оставка
Џанков: Договорот од Преспа отвора перспективи за целиот регион
Жбогар очекува отворање на преговорите со ЕУ
Стоилковски: Владата нема никакви инвестиции во инфраструктурата
Спорт
Гвардиола горд: Не се предадовме ниту кога бевме на „минус седум“

Гвардиола горд: Не се предадовме ниту кога бевме на „минус седум“

понеделник, 13 мај 2019, 09:19ч.   |   Xh.I.

Пеп Гвардиола има причина да биде горд откако Манчестер Сити стана првата екипа во последните десет години што две сезони по ред се задржала на тронот на англискиот фудбал. Тој како клучен фактор за успехот го потенцираше карактерот на својот тим во текот на целата сезона, дури и во периодот кога Ливерпул имаше удобна предност на врвот на табелата.

    „Му честитам на Ливерпул и искрено му благодарам на овој ривал бидејќи ни помогна да покажеме дека сме спремни за борба, уште поголема од ланската сезона. Оваа титула ми е многу значајна, сезоната беше неверојатна, но дури и кога Ливерпул имаше седум бода повеќе од нас, знаевме дека ништо не е готово, не се предадовме. Ова ми е најтешко освоена титула во кариерата, но сите одговоривме на предизвикот“ – истакна Гвардиола.

Пеп и неговите избраници веќе го освоија и лига-купот на Англија, па доколку наредниот викенд слават и во ФА Купот, „граѓаните“ ќе станат прв тим во историјата на англискиот фудбал што во иста сезона ги кренал трите пехари.

© ЖУРНАЛ    ~24,8

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Изјава која сите ја чекавме: Како Суарез ја опиша одбраната на Барселона при четвртиот погодок?
Перез подготвил изненадување: Реал го нуди Модриќ за ѕвезда од Серија А!?
Де Лихт воодушевен од потегот на Роналдо: Ни докажа дека е фудбалски предатор
Александер Арнолд го објасни лудиот гол од корнер
Ракитиќ и Кутињо го напуштаат „Камп Ноу“ поради двајца фудбалери
Изненадувачка изјава по поразот од Барса: Солскјер процени колку летни засилувања му се потребни на Јунајтед
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.