МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Мицкоски: Македонија е земја со свои корени, историја, но и земја на која мораме да ј..
Заев: Да го одбележиме епохалното просветителско значење на Светите Кирил и Методиј, ..
Пендаровски: Делата и поуките што ни ги оставија Светите браќа нè обврзуваат да ..
МАКЕДОНИЈА ДОБИ НОВ АМБАСАДОР НА САД: Сенатот го потврди назначувањето на Кејт Брнс з..
Спорт
Брајтон го „шутна“ тренерот кој е најзаслужен што се дел од Премиерлигата

Брајтон го „шутна“ тренерот кој е најзаслужен што се дел од Премиерлигата

понеделник, 13 мај 2019, 13:11ч.   |   Xh.I.

Брајтон му врачи отказ на Крис Хатон кој четири и пол години го водеше тимот, за прв пат во историјата го внесе во Премиерлигата и му обезбедува опстанок.

Брајтон на коло пред крајот обезбеди опстанок во Премиерлигата, но раководството на клубот изгледа има поголеми амбиции од актуелните резултати.
 
Клубот утринава го отпушти Крис Хатон кој им беше тренер четири и пол години.
 
„Крис заврши одлична работа, прво го стабилизираше клубот обезбедувајќи плејоф во својата прва цела сезона, обезбедувајќи ни прв пласман во Премиерлигата воопшто и обезбедувајќи ни опсанок во две последователни сезони. Без сомнение ова е една од моите најтешки одлуки кои сум ги донел како претседател на Брајтон, но морав да го направам тоа поради лошите резултати во вториот дел од сезоната. Нашата серија од три победи на последните 23 мечеви во Премиерлигата ни го донесе опстанокот под знак прашалник и мислам дека е вистинско време за промена“, изјави претседателот на клубот, Тони Блум.
 

© ЖУРНАЛ    ~30,10

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Изјава која сите ја чекавме: Како Суарез ја опиша одбраната на Барселона при четвртиот погодок?
Перез подготвил изненадување: Реал го нуди Модриќ за ѕвезда од Серија А!?
Де Лихт воодушевен од потегот на Роналдо: Ни докажа дека е фудбалски предатор
Александер Арнолд го објасни лудиот гол од корнер
Ракитиќ и Кутињо го напуштаат „Камп Ноу“ поради двајца фудбалери
Изненадувачка изјава по поразот од Барса: Солскјер процени колку летни засилувања му се потребни на Јунајтед
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.