МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Мицкоски: Македонија е земја со свои корени, историја, но и земја на која мораме да ј..
Заев: Да го одбележиме епохалното просветителско значење на Светите Кирил и Методиј, ..
Пендаровски: Делата и поуките што ни ги оставија Светите браќа нè обврзуваат да ..
МАКЕДОНИЈА ДОБИ НОВ АМБАСАДОР НА САД: Сенатот го потврди назначувањето на Кејт Брнс з..
Регион
Жителите на хрватско село имаат вистинско богатство во Јадранското Море

Жителите на хрватско село имаат вистинско богатство во Јадранското Море

понеделник, 13 мај 2019, 12:37ч.   |   Z.H.

 Жителите на хрватското село Крило Јесенице, близу Сплит, поседуваат вистинско богатство во крајбрежјето на Јадранското Море.

 
Се работи за своевидна флота од 180 мали рекреативни крстосувачи и, како што наведува хрватски „Јутарњи лист”, секој чини најмалку половина милион евра. Најновите вредат и над три милиони евра, а вкупно чинат можеби и над 270 милиони евра.
 
Статистички, секој четврти жител е сопственик на еден брод. А, реално, 70-те семејства бродосопственици сочинуваат 75 отсто од вкупниот број ваков вд бродови и „одморалишта на бранови” во Хрватска.
 
Секој крстосува, во просек, има екипаж од десетина луѓе, што е корисно и за туризмот и за локалната економија.