МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Мицкоски: Македонија е земја со свои корени, историја, но и земја на која мораме да ј..
Заев: Да го одбележиме епохалното просветителско значење на Светите Кирил и Методиј, ..
Пендаровски: Делата и поуките што ни ги оставија Светите браќа нè обврзуваат да ..
МАКЕДОНИЈА ДОБИ НОВ АМБАСАДОР НА САД: Сенатот го потврди назначувањето на Кејт Брнс з..
Свет
Шри Ланка блокираше пристап до социјални мрежи по напади врз муслимани

Шри Ланка блокираше пристап до социјални мрежи по напади врз муслимани

понеделник, 13 мај 2019, 13:34ч.   |   Z.H.

 Властите во Шри Ланка објавија денеска дека привремено блокирале некои социјални мрежи и апликации за пораки, вклучувајќи ги и Фејсбук и Ватсап, по напади врз продавници на муслимани и џамии.

 
Илјадници луѓе фрлаа камења врз џамии и   продавници на муслимани, а еден човек беше претепан во градот Чилав на западниот брег по дебата на Фејсбук.
 
Властите велат дека го уапсиле креаторот на содржината на Фејсбук, тој е 38-годишниот Абдул Хамид Мохамед Хасмар, чиј коментар „еден ден ќе плачете” беше протолкуван како закана.
 
Властите уапсија група луѓе во областите Кулијајапија и Думаласурија, доцна во неделата и рано денеска заради напади врз продавниците во сопственост на муслимани.
 
Зголемувањето на насилството се случува три недели по нападот на исламисти врз три цркви и четири хотели, каде беа убиени 250 луѓе.

© ЖУРНАЛ    ~24,8

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Норвешката министерка за здрвство порача: Пушете и пијте колку сакате
Русија ја коментираше победата на комичарот на претседателските избори во Украина
Фото: Едно лице е убиено, а седум се ранети, во инцидентот со пукање во училиште, во САД
Ким ја напушти Русија четири часа порано
Голема трагедија ја скрши Меркел
Украински министер кажа дека ќе влезе во Москва со тенкови, Русите одговорија со иронија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.