МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Мицкоски: Македонија е земја со свои корени, историја, но и земја на која мораме да ј..
Заев: Да го одбележиме епохалното просветителско значење на Светите Кирил и Методиј, ..
Пендаровски: Делата и поуките што ни ги оставија Светите браќа нè обврзуваат да ..
МАКЕДОНИЈА ДОБИ НОВ АМБАСАДОР НА САД: Сенатот го потврди назначувањето на Кејт Брнс з..
Свет
Изборите на Филипините почнаа со експлозии, технички проблеми и апсења

Изборите на Филипините почнаа со експлозии, технички проблеми и апсења

понеделник, 13 мај 2019, 16:33ч.   |   Z.H.

 Гласањето на парламентарните и локалните избори на Филипините започна со експлозии, дојави за купување на гласови и технички проблеми во избирачките места.

 
Безбедносните мерки се зајакнати. Ангажирани се 160.000 полицајци и 98.000 војници да ги обезбедуваат 36.000 избирачки места.
 
Засега нема информации за повредени, откако две гранати експлодираа во град во провинцијата Магинданао, соопшти полицијата. Првата експлозија се случила неколку часови пред отворањето на гласачките места, а втората еден час по почетокот на изборниот ден, на 500 метри од едно избирачко место.
 
– Се води истрага, но целта била да се заплашат луѓето да не излезат на гласање, истакна полицискиот началник Роналд Брионес.
 
На неколку места во земјата гласањето беше одложено поради проблеми со машините за броење на гласови.
 
Кандидат за градоначалник на Кесон беше уапсен синоќа заедно со над 40 свои поддржувачи за наводно купување гласови. Полицијата уапси уште околу 200 лица за истиот прекршок.

© ЖУРНАЛ    ~15,5

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Норвешката министерка за здрвство порача: Пушете и пијте колку сакате
Русија ја коментираше победата на комичарот на претседателските избори во Украина
Фото: Едно лице е убиено, а седум се ранети, во инцидентот со пукање во училиште, во САД
Ким ја напушти Русија четири часа порано
Голема трагедија ја скрши Меркел
Украински министер кажа дека ќе влезе во Москва со тенкови, Русите одговорија со иронија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.