МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Мицкоски: Македонија е земја со свои корени, историја, но и земја на која мораме да ј..
Заев: Да го одбележиме епохалното просветителско значење на Светите Кирил и Методиј, ..
Пендаровски: Делата и поуките што ни ги оставија Светите браќа нè обврзуваат да ..
МАКЕДОНИЈА ДОБИ НОВ АМБАСАДОР НА САД: Сенатот го потврди назначувањето на Кејт Брнс з..
Свет
Новото тајно оружје на Американците има шест ножеви и поминува низ автомобили и ѕидови

Новото тајно оружје на Американците има шест ножеви и поминува низ автомобили и ѕидови

понеделник, 13 мај 2019, 15:32ч.   |   Z.H.

 САД во тајност развија ракета за изведување прецизни напади врз терористите, не нанесувајќи им штета на цивилите кои се наоѓаат во близина на нападот, а според „Вол стрит џурнал“ ракетата веќе ја докажа својата употребна вредност во оваа област.

R9X е модифицирана верзија на противтенковската ракета „хелфаер“, а наместо експлозија, ракетата користи сирова сила за елиминирање на целта.

Она што го прави оружјето особено смртоносно е тоа што има шест долги ножеви кои се отвораат непосредно пред ударот, уништувајќи сè на патот кон целта.

Оваа нова ракета доби прекар „летечкиот Гинсу”, според еден вид висококвалитетен готвачки нож, а бидејќи проектилот може да помине низ ѕидови и автомобили, наречен е „нинџа бомба”.

 

Развојот на тајната ракета започна во 2011 година како обид да се намали бројот на цивилни жртви во борбата против терористите, особено поради тоа што екстремистите често ги користеа цивилите како жив штит.

Американската армија ја користеше оваа ракета во операции во Либија, Ирак, Сирија, Јемен и Сомалија.

© ЖУРНАЛ    ~39,13

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Норвешката министерка за здрвство порача: Пушете и пијте колку сакате
Русија ја коментираше победата на комичарот на претседателските избори во Украина
Фото: Едно лице е убиено, а седум се ранети, во инцидентот со пукање во училиште, во САД
Ким ја напушти Русија четири часа порано
Голема трагедија ја скрши Меркел
Украински министер кажа дека ќе влезе во Москва со тенкови, Русите одговорија со иронија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.