МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Мицкоски: Македонија е земја со свои корени, историја, но и земја на која мораме да ј..
Заев: Да го одбележиме епохалното просветителско значење на Светите Кирил и Методиј, ..
Пендаровски: Делата и поуките што ни ги оставија Светите браќа нè обврзуваат да ..
МАКЕДОНИЈА ДОБИ НОВ АМБАСАДОР НА САД: Сенатот го потврди назначувањето на Кејт Брнс з..
Свет
Литванија пред втор круг претседателски избори

Литванија пред втор круг претседателски избори

понеделник, 13 мај 2019, 14:32ч.   |   Z.H.

 Во Литванија синоќа беа затворени гласачките места во првиот круг од претседателските избори на кои граѓаните избираа меѓу девет кандидати.

Актуелната претседателка Далија Грибаускајте немаше право да се кандидира по два петгодишни мандата.
 
Најголеми шанси да ја наследат имаат поранешниот банкар Гитанас Науседа и поранешната министерка за финансии Ингрида Симоните кои најверојатно, според првичните резултати, ќе се борат и во вториот круг на 26 мај.
 
Избирачите вчера се изјаснуваа и на референдум за уставни измени со кои им се дозволува двојно државјанство на стотиците илјади Литванци кои живеат надвор од земјата.

© ЖУРНАЛ    ~15,5

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Норвешката министерка за здрвство порача: Пушете и пијте колку сакате
Русија ја коментираше победата на комичарот на претседателските избори во Украина
Фото: Едно лице е убиено, а седум се ранети, во инцидентот со пукање во училиште, во САД
Ким ја напушти Русија четири часа порано
Голема трагедија ја скрши Меркел
Украински министер кажа дека ќе влезе во Москва со тенкови, Русите одговорија со иронија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.