МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Мицкоски: Македонија е земја со свои корени, историја, но и земја на која мораме да ј..
Заев: Да го одбележиме епохалното просветителско значење на Светите Кирил и Методиј, ..
Пендаровски: Делата и поуките што ни ги оставија Светите браќа нè обврзуваат да ..
МАКЕДОНИЈА ДОБИ НОВ АМБАСАДОР НА САД: Сенатот го потврди назначувањето на Кејт Брнс з..
Спорт
Солскјер: Ако нешто е добро, тоа е дека сезоната заврши

Солскјер: Ако нешто е добро, тоа е дека сезоната заврши

понеделник, 13 мај 2019, 11:26ч.   |   Xh.I.

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Оле Гунар Солскјер има разочарувачка порака за навивачите на тимот од „Олд Трафорд“. Тој вели дека на клубот ќе му „треба многу време за да биде конкурентен за премиерлигашката титула“. Јунајтед заврши на шестото место на конечната табела во Англија, а во последното коло претрпе пораз од Кариф.

    „Ако нешто е добро, тоа е дека сезоната заврши. Последните неколку месеци беа екстремно тешки и за тимот и за клубот и за играчите. Ќе се собереме повторно на 1.јули и ќе почнеме да работиме. Освојување на титулата за нас е долгорочен план, сега цел ќе ни биде да се вратиме меѓу најдобрите четири“ – вели Солскјер.

Манчестер Јуанјтед имаше очаен крај на сезоната. Во последните пет кола не успеа да забележи победа, а на крајот има дури 32 бода помалку од старо-новиот шампион, Манчестер Сити.

Последната титула на Јунајтед е од сезоната 2012/13, последната под раководство на Алекс Фергусон. Клубот во минатата сеозна заврши на второто место зад градскиот ривал Сити. Во меѓувреме беше отпуштен Жозе Мурињо и заменет со Солскјер под чие водство Јунајтед имаше краток добар период, а потоа повторно влезе во резултатска летаргија.

© ЖУРНАЛ    ~30,10

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Изјава која сите ја чекавме: Како Суарез ја опиша одбраната на Барселона при четвртиот погодок?
Перез подготвил изненадување: Реал го нуди Модриќ за ѕвезда од Серија А!?
Де Лихт воодушевен од потегот на Роналдо: Ни докажа дека е фудбалски предатор
Александер Арнолд го објасни лудиот гол од корнер
Ракитиќ и Кутињо го напуштаат „Камп Ноу“ поради двајца фудбалери
Изненадувачка изјава по поразот од Барса: Солскјер процени колку летни засилувања му се потребни на Јунајтед
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.