МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Мицкоски: Македонија е земја со свои корени, историја, но и земја на која мораме да ј..
Заев: Да го одбележиме епохалното просветителско значење на Светите Кирил и Методиј, ..
Пендаровски: Делата и поуките што ни ги оставија Светите браќа нè обврзуваат да ..
МАКЕДОНИЈА ДОБИ НОВ АМБАСАДОР НА САД: Сенатот го потврди назначувањето на Кејт Брнс з..
Шоубиз
Почина сценаристот на Спајдермен

Почина сценаристот на Спајдермен

недела, 12 мај 2019, 12:22ч.   |   L.E.

Алвин Саргент, двократниот оскаровец кој го напишал сценариото за трилогијата за Спајдермен, почина на 92 годишна возраст во неговиот дом во Сиетл.

Наградата Оскар за најдобро адаптирано сценарио, Алвин ја освои двапати, за филмот за стравичниот холокаус, Јулиа“ од 1977 година, втемелен на личните списи на Лилиан Хелман и за филмот „Обични луѓе“ од 1980 година, за американското семејство кое се соочува со бројни тешкотии.

Во 1974 година, Алвин бил номиниран за Оскар за филмот „Месечина од хартија“. Публиката помалку ќе го памети по подоцнежната работа на акциските филмови за Спајдермен. Саргент во 2004 година, го напишал сценариото за филмот „Спајдермен 3“, а во 2007 година за „Спајдермен 3“.

Во 2012 година Алвин напишал нова трилогија од делото на Сем Рами во режија на Марк Веб. Спајдемен е американски филм од 2002 година, прв во трилогијата и режија на Реми, а се темели на истоимениот јунак од стриповите на „Марвел“.

Саргент кариерата ја започнал пишувајќи сценарија за телевизиите, а на големиот екран се појавил во 1966 година за трилерот „Необична кражба“ со Мајкл Кејн во главната улога. Текстот Почина сценаристот на Спајдермен е превземен од Reporter.mk.

© ЖУРНАЛ    ~27,9

НАЈЧИТАНИ ОД ШОУБИЗ
Прва слика на водителката откако автобусот и ја „иcкopна“ раката!
Наташа Беквалац: Ми беше љубов 18 години, заспа и повеќе не се разбуди
Теа Трајковска се соблече топлес (Фото)
Даниел Кајмаковски се разведува од сопругата Кристина
Телото на починатата Беличанец го пронашол сопругот во неговиот стан
Пејачот Адријан Гаџа го отвора најскапиот ресторан во Скопје
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.