МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Мицкоски: Македонија е земја со свои корени, историја, но и земја на која мораме да ј..
Заев: Да го одбележиме епохалното просветителско значење на Светите Кирил и Методиј, ..
Пендаровски: Делата и поуките што ни ги оставија Светите браќа нè обврзуваат да ..
МАКЕДОНИЈА ДОБИ НОВ АМБАСАДОР НА САД: Сенатот го потврди назначувањето на Кејт Брнс з..
Здравје
Пет „виновници“ за појавувањето на акни

Пет „виновници“ за појавувањето на акни

недела, 12 мај 2019, 12:15ч.   |   L.E.

Доколку мислите дека водите доволно добра грижа за вашата кожа, а акните и понатаму ви претставуваат проблем, тогаш можеби „виновникот“ ќе го најдете во некоја од вашите секојдневни навики.

Најчесто, појавувањето на акни е предизвикано од некоја јасна и конкретна причина. Било да е тоа нешто што можете да го контролирате или не, најдоброто што можете да направите е да го намалите влијанието на „виновникот“, со цел да ја имате поубава и поздрава кожа.

Мобилен телефон

Сигурни сме дека го користите мобилниот телефон секојдневно, но дали знаете дека тој на себе има повеќе бактерии од сите останати работи кои ги носиме со себе. Константното допирање на телефонот до лицето остава бактерии на кожата, што потоа предизвикува акни. За да го избегнете тоа, чистете го екранот на телефонот со антибактериско средство или пак користете слушалки.

Четки за шминка

Жени, ова се однесува посебно до вас. Четките за шминка кои ги користите треба редовно да се чистат. Дури иако ја искористите четката само еднаш, таа сепак содржи бактерии и нечистотии.

Производи за коса

Без разлика дали се работи за шампони, маски или спреј за коса, производот најчесто завршува на кожата, а таа се иритира и се појавуваат акни. Така што, кога во иднина ќе нанесувате производи на вашата коса, добро заштитете ги лицето и вратот.

Раце

Често допирање на лицето со рацете може да предизвика акни. Колку и да мислите дека водите добра хигиена на вашите раце, сепак на нив постојано има бактерии кои со сигурност не треба да завршат на вашето лице.

Постелнина

Ако сте мрзеливи и ретко ја менувате постелнината, посебно навлаката за перница, тогаш го зголемувате ризикот од појавување на акни. Навлаките задржуваат пот, нечистотија и мрснотии, а тие во текот на спиењето завршуваат на вашето лице.

Секако за крај треба да ја одберете и соодветната медицинска козметика./radar.mk/

© ЖУРНАЛ    ~48,16

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Ако ви се заглави коска од риба во грлото, веднаш направете го ова
Колкав е рокот на траење на варените јајца
Најдобар детокс на организмот: Го отстранува салото од стомакот и чисти од сите токсини!
Симптоми кои покажуваат дека телото ви е полно со токсини
Што ќе се случи со вашиот организам ако секој ден јадете јајца?
Нов магичен коктел за диета: Со само 4 состојки до совршена тежина
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.