МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Мицкоски: Македонија е земја со свои корени, историја, но и земја на која мораме да ј..
Заев: Да го одбележиме епохалното просветителско значење на Светите Кирил и Методиј, ..
Пендаровски: Делата и поуките што ни ги оставија Светите браќа нè обврзуваат да ..
МАКЕДОНИЈА ДОБИ НОВ АМБАСАДОР НА САД: Сенатот го потврди назначувањето на Кејт Брнс з..
Авто
Конечно седан во понудата – Citroen ќе го претстави во 2021

Конечно седан во понудата – Citroen ќе го претстави во 2021

недела, 12 мај 2019, 12:13ч.   |   L.E.

По неколку годишна пауза, Citroen повторно во европската понуда добива голем фамилијарен седан, пренесува AutoExpress. Британскиот магазин ја пренесува изјавата на Линда Џексон која потенцираше дека “За кредибилен светски бренд потребно е да имаме широка понуда на мали, средни, големи и SUV возила”.

Потпирајќи се на доверливи извори од PSA Групацијата, AutoExpress открива дека инжинерите во овој производител веќе работат на развојот на новиот модел кој се очекува премиерно да биде претставен во текот на 2021 година.

Последен модел во понудата од овој сегмент Citroen имаше до 2017 година кога во понудата беше втората генерација од моделот C5. Овој модел и ден денес се уште се произведува во фабриката на Dongfeng-PSA во кинескиот град Вуан. Токму и во оваа земја овој модел е сеуште присутен, но поради застарената технологија продажбата не е на задоволително ниво.

Во моментов нема официјални рендери за изгледот на новиот модел, а недостатокот на визуелни докази и официјални технички карактеристики остава простор за бројни шпекулации.

Така останува да се види дали новиот модел ќе се позиционира во ист сегмент како и C5 или сепак би го заземал местото на моделот C6 кој во fastback изведба се произведуваше и прдоаваше во периодот од 2005 до 2012 година./24auto.mk

© ЖУРНАЛ    ~36,12

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
ТОП 5 АВТОМОБИЛИ: Кои автомобили тpoшат нajмногу а кои нajмалку гopиво!
Збогум за три модели на Opel
Во интерес на корисниците: Facebook најави клучен редизајн на мобилната апликација
Со 400 коњски сили, новиот Голф ќе биде брутално моќен
VW со загуба од 3.000 евра ќе го продава I.D.
Еволуција место револуција за Nissan Juke II
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.