МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Мицкоски: Македонија е земја со свои корени, историја, но и земја на која мораме да ј..
Заев: Да го одбележиме епохалното просветителско значење на Светите Кирил и Методиј, ..
Пендаровски: Делата и поуките што ни ги оставија Светите браќа нè обврзуваат да ..
МАКЕДОНИЈА ДОБИ НОВ АМБАСАДОР НА САД: Сенатот го потврди назначувањето на Кејт Брнс з..
Авто
Citroen ја продолжува традицијата на своите големи лимузини 2021

Citroen ја продолжува традицијата на своите големи лимузини 2021

сабота, 11 мај 2019, 12:05ч.   |   L.E.

Citroen подготвува нов седан кој ќе се најде на врвот на понудата на овој француски производител.

Како што дознава Auto Express, Citroen ќе ја продолжи повеќедецениската традиција во својот асортиман да има голема лимузина.

Иако долго беше препознатлив по луксузните седани, од моделот DS – познатата “ајкула”, преку CX и XM, па се до C5 и C6, Citroen во моментов нема возило од овој сегмент.

Првата жена на Citroen, Линда Џексон, најавила неодамна на шангајскиот авто-салон дека компанијата моментално е во идеална позиција повторно да ја лансира големата лимузина.

“За да бидеме вистински кредибилен светски авто-бренд, неопходно е да понудиме широк спектар на модели, од најмали автомобили, преку оние од средна класа и SUV возила, па до големи автомобили”, објаснува Линда Џексон.

Таа додала дека во план е голема лимузина, дека постои пазар за еден таков Citroen и дека компанијата ќе го лансира за неколку години.

За својот иден голем Citroen на располагање ја има EMP механичката платформа ба PSA групата која користи модели како што се Peugeot 508 или Opel Grandland X.

Оваа платформа поддржува возила како што се со мотор SUS, така и plug-in хибридни автомобили. PSA во моментов развива нова верзија EMP архитектура на која ќе се базираат целосно електрични модели.

Засега не е јасно дали Citroen планира неговата лимузина да има електричен или конвенционален погон, а непознат е и дизајнот на автомобилот. Сепак, како инспирација за обликување на ова возило би можело да послужи концептот Cxprience од 2016 година(прикажан на фотографиите).

© ЖУРНАЛ    ~24,8

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
ТОП 5 АВТОМОБИЛИ: Кои автомобили тpoшат нajмногу а кои нajмалку гopиво!
Збогум за три модели на Opel
Во интерес на корисниците: Facebook најави клучен редизајн на мобилната апликација
Со 400 коњски сили, новиот Голф ќе биде брутално моќен
VW со загуба од 3.000 евра ќе го продава I.D.
Еволуција место револуција за Nissan Juke II
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.