МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Мицкоски: Македонија е земја со свои корени, историја, но и земја на која мораме да ј..
Заев: Да го одбележиме епохалното просветителско значење на Светите Кирил и Методиј, ..
Пендаровски: Делата и поуките што ни ги оставија Светите браќа нè обврзуваат да ..
МАКЕДОНИЈА ДОБИ НОВ АМБАСАДОР НА САД: Сенатот го потврди назначувањето на Кејт Брнс з..
Здравје
Вежби за намалување на напнатоста во грбот

Вежби за намалување на напнатоста во грбот

сабота, 11 мај 2019, 12:10ч.   |   L.E.

Кога ќе се земе предвид дека мнозинството луѓе минуваат поголем дел од времето седејќи, не е ни чудно што речиси сите имаат проблеми со грбот. Доколку сакате да се опуштите и да ја намалите напнатоста во грбот, постојат неколку вежби што ќе ви помогнат во тоа. Вежбите треба да ги изведувате неколку пати неделно, а се навистина едноставни и не бараат никаква дополнителна опрема.

Вежби за намалување на напнатоста во грбот
1. Истегнување на горниот дел од грбот

Легнете на стомак, исправете ги колената и прицврстете ги стапалата како да стоите. Ставете ги рацете зад главата и со секое вдишување подигајте го градниот кош. Со секое издишување враќајте се во почетната положба. Повторете ја вежбата 15-тина пати.
2. Вежба за целиот грб и задниот дел од телото

Легнете на стомакот со подигнати раце и нозе. Важно е да го затегнете стомакот. Наизменично кревајте и спуштајте ги спротивната рака и нога и направете серија од 15 повторувања.
3. Вежба за целиот грб

Застанете на колената и дланките. Исправете го грбот и подигнете го спротивно од рацете и нозете. Освен тоа што е одлична за грбот, оваа вежба го активира и стомакот. И од оваа вежба направете 15 повторувања./kafepauza.mk/

© ЖУРНАЛ    ~37,13

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Ако ви се заглави коска од риба во грлото, веднаш направете го ова
Колкав е рокот на траење на варените јајца
Најдобар детокс на организмот: Го отстранува салото од стомакот и чисти од сите токсини!
Симптоми кои покажуваат дека телото ви е полно со токсини
Што ќе се случи со вашиот организам ако секој ден јадете јајца?
Нов магичен коктел за диета: Со само 4 состојки до совршена тежина
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.