МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Мицкоски: Македонија е земја со свои корени, историја, но и земја на која мораме да ј..
Заев: Да го одбележиме епохалното просветителско значење на Светите Кирил и Методиј, ..
Пендаровски: Делата и поуките што ни ги оставија Светите браќа нè обврзуваат да ..
МАКЕДОНИЈА ДОБИ НОВ АМБАСАДОР НА САД: Сенатот го потврди назначувањето на Кејт Брнс з..
Здравје
Колкав е рокот на траење на варените јајца

Колкав е рокот на траење на варените јајца

среда, 01 мај 2019, 11:15ч.   |   L.E.

Во многу домови по Велигден остануваат многу јајца, а еве до кога е безбедно да ги јадете.

Прво, она што треба да знаете е дека варените јајца не мора да стојат во фрижидер, но никако не би требало да ги држите на некое место каде што ќе бидат изложени на сонце.

Што се однесува до рокот на траење, најбезбедно е варените јајца да ги изедете до пет дена откога сте ги зготвиле, но се смета дека се јадат и до седум дена.

Не грижете се ако жолчките станат зеленикави, тоа не значи дека јајцето е расипано, туку тоа е последица на хемиската реакција помеѓу белката и жолчката. Од друга страна, ако едноставно ви се причини дека јајцето чудно мириса, посигурно е да не го јадете.

© ЖУРНАЛ    ~214,72

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Ако ви се заглави коска од риба во грлото, веднаш направете го ова
Колкав е рокот на траење на варените јајца
Најдобар детокс на организмот: Го отстранува салото од стомакот и чисти од сите токсини!
Симптоми кои покажуваат дека телото ви е полно со токсини
Што ќе се случи со вашиот организам ако секој ден јадете јајца?
Нов магичен коктел за диета: Со само 4 состојки до совршена тежина
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.