МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Директорката на Детската клиника поднесе оставка
Џанков: Договорот од Преспа отвора перспективи за целиот регион
Жбогар очекува отворање на преговорите со ЕУ
Стоилковски: Владата нема никакви инвестиции во инфраструктурата
Регион
Во Албанија денеска ден на национална жалост

Во Албанија денеска ден на национална жалост

петок, 10 мај 2019, 11:29ч.   |   Z.H.

 Со одлука на албанската Влада, денешниот ден (10 мај) прогласен е ден на национална жалост во чест на каплар Зарифе Мухарем Хасанај, која го загуби животот во рамки на мисијата во Летонија.

 
Според оваа одлука, во сите државни институции знамињата ќе бидат спуштени на половина копје а во 12 часот низ целата земја ќе и се оддаде почит со едноминутно молчење.
 
Ковчегот со посмртните останки, кој од Летонја пристигна вчера, од 10 до 11,30 часот ќе биде зложен во Конгресната палата кога ќе и се оддаде почит на Хасанај, која Владата ја прогласи „Херој на татковината“.
 
Потоа во 12 часот ќе се одржи државна почест, а погребната церемонија ќе биде во 13 часот на гробиштата „Народни херои“ каде ќе биде вечното почивалиште на Хасанај.
 
Припадничката на албанската армија, Хасанај (27) го загуби жвотот во Летонија, како последица на здобиените повреди од експлозија на мина, додека Командантот на албанскиот контингент, мајор Клодиан Никола Тануши и наредникот Јулиан Џеват Капај беа тешко повредени. Мајорот Тануши се уште е во критична состојба.
 
Инцидентот се случи на 6 мај утрото кога албанските војници демонтирале мини, во рамки на мисијата на НАТО „Enhanced Forward Presence“.
 
Во ова мисија во Летонија албанските војници се две години.

© ЖУРНАЛ    ~61,21

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
По само 5 дена заеднички живот, поранешната сопруга живи ги запалила- детали за пожарот кој го потресе регионот
Капучино 6 евра, хамбургер дури 22 - во оваа балканска земја е поскапо и од Мајорка
Хаос во ТВ студио: Професор и новинар за малку ќе се испотепаа, водителот ги раздвојуваше (ВИДЕО)
Гледате ли нешто погрешно - поради ова забрането е фотографијата на оваа матурнтка да се најде на табло
Српски научник пронајде лек за рак
Опозицијата официјално го освои Истанбул, но Ердоган повлече потег со кој сака да го врати
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.