МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Директорката на Детската клиника поднесе оставка
Џанков: Договорот од Преспа отвора перспективи за целиот регион
Жбогар очекува отворање на преговорите со ЕУ
Стоилковски: Владата нема никакви инвестиции во инфраструктурата
Регион
Српски новинари поднесоа претставка до Европскиот суд поради кампања на провладини медиуми

Српски новинари поднесоа претставка до Европскиот суд поради кампања на провладини медиуми

петок, 10 мај 2019, 11:27ч.   |   Z.H.

 Група јавни личности во Србија поднесоа претставка до Европскиот суд за човекови права во Стразбур поради негативна медиумска кампања од провладини медиуми  во која се таргетирани како „странски агенти” кои сакаат да „создадат хаос”, „да спроведат насилство”, и „да го убијат премиерот”.

 
Новинарите Тамара Скроза, Антонела Рихи и Вукашин Обрадовиќ, како и граѓанскиот активист Илир Гаши, како што е наведено во претставката, им е прекршено правото на фер судење, нивното право на слободно изразување и правен лек, а им е скратено правото на почитување на приватниот живот и заштита на нивниот физички интегритет
 
Во претставката се наведува дека во мај и јуни 2016 година во Србија се водела негативна медиумска кампања од страна на провладините медиуми, особено по објавување текст во ТВ Пинк и во таблоидот Информер.
 
Подносителите на претставката поднеле  кривична пријава до Вишото јавно обвинителство во Белград во 2017 година, но оттаму ги отфрлиле кривичните пријави, наведувајќи дека „не постои основано сомнение дека декларираните лица ги извршиле наведените кривични дела.

© ЖУРНАЛ    ~12,4

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
По само 5 дена заеднички живот, поранешната сопруга живи ги запалила- детали за пожарот кој го потресе регионот
Капучино 6 евра, хамбургер дури 22 - во оваа балканска земја е поскапо и од Мајорка
Хаос во ТВ студио: Професор и новинар за малку ќе се испотепаа, водителот ги раздвојуваше (ВИДЕО)
Гледате ли нешто погрешно - поради ова забрането е фотографијата на оваа матурнтка да се најде на табло
Српски научник пронајде лек за рак
Опозицијата официјално го освои Истанбул, но Ердоган повлече потег со кој сака да го врати
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.