МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Мицкоски: Македонија е земја со свои корени, историја, но и земја на која мораме да ј..
Заев: Да го одбележиме епохалното просветителско значење на Светите Кирил и Методиј, ..
Пендаровски: Делата и поуките што ни ги оставија Светите браќа нè обврзуваат да ..
МАКЕДОНИЈА ДОБИ НОВ АМБАСАДОР НА САД: Сенатот го потврди назначувањето на Кејт Брнс з..
Спорт
Барселона продава десет фудбалери после дебаклот на Енфилд

Барселона продава десет фудбалери после дебаклот на Енфилд

петок, 10 мај 2019, 11:23ч.   |   Xh.I.

Тешкиот пораз на Барселона од Ливерпул и испаѓањето од полуфиналето на Лигата на шампионите (4:0), беше последниот аларм за промените што ќе се случат на Камп ноу.

Според известувањата од шпанските медиуми, поточно листата на АС, шампионот на Шпанија, налето ќе остане без десеторица свои фудбалери.

Кевин Принс-Боатенг и Џејсон Муриљо ќе се вратат во своите клубови како позајмување, додека да му истече договорот на Томас Вермален.

Резервниот голман Јаспер Цилесен сака да си замине, затоа што сака да биде голман и да брани, а Барселона планира да го продаде за 30 милиони евра.

Исто така Каталонците се подготвени да се ослободат и од Филипе Кулиња кој на натпреварот против Ливерпул докажа дека не е доследен да го носи тој дрес. Каталонците ќе бараат 100 милиони евра за Бразилецот.

Дефанзивецот Семјуел Умтити исто така се наоѓа на излезната врата, заради тоа што веќе сите го гледаат капитенот на Ајакс, Матијас де Лихта, на Камп ноу.

Бразилецот Малком може да си оди за 41 милион евра, слободен ќе биде и Иван Ракитич, додека пак Рафињ ќе биде преместен во клубот на Интер.

Дениз Суарез, моментално е позајмица за клубот на Арсенал, а во Барселона е вишок и до летото би требало да си замине.

Секако, на крајот на сезоната си оди и нивниот тренер, Ернесо Валверде. Прв на листата кој можеби ќе го замени, секако е тренерот на Ајакс, Ерик тен Хаг.
 

© ЖУРНАЛ    ~45,15

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Изјава која сите ја чекавме: Како Суарез ја опиша одбраната на Барселона при четвртиот погодок?
Перез подготвил изненадување: Реал го нуди Модриќ за ѕвезда од Серија А!?
Де Лихт воодушевен од потегот на Роналдо: Ни докажа дека е фудбалски предатор
Александер Арнолд го објасни лудиот гол од корнер
Ракитиќ и Кутињо го напуштаат „Камп Ноу“ поради двајца фудбалери
Изненадувачка изјава по поразот од Барса: Солскјер процени колку летни засилувања му се потребни на Јунајтед
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.