МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Османи-Која: Упадот во ИВЗ е срамен чин и ја загрозува секуларноста на земјата
Киро Здравев избран за нов претседател на Судскиот совет
Кирацовски: сестра ми и мајката на сопругата се повлекуваат од работните места
Политичките судири во „двојка“ кај иста судијка
Здравје
Само 20 бадеми на ден за да го подобрите здравјето на срцето, да го забрзате метаболизмот, за поубава кожа...

Само 20 бадеми на ден за да го подобрите здравјето на срцето, да го забрзате метаболизмот, за поубава кожа...

вторник, 09 април 2019, 11:18ч.   |   L.E.

 Сите знаеме дека бадемите, како и другите јаткасти плодови се одличен извор на здрави масти. Јаткастите плодови се генерално полни со протеини и помагаат за изградба на мускулите, а исто така обезбедуваат и дополнителна енергија. Но бадемите прават и повеќе од тоа.

 


Зошто баш 20 бадеми?

Бадемите и генерално, јаткастите плодови се здрави, но и богати со калории. Во 20 бадеми има околу 163 калории, што е прифатливо за една ужина. Освен тоа, во нив има и 12 грама главно незаситени масти, 3 грама влакна и помалку од грам шеќери.

Еве што можете да очекувате ако јадете по 20 бадеми дневно.

Ќе имате подобро варење

Оваа количина бадеми на дневна база е одлична за варењето. Не само што ја подобрува цревната микрофлора, туку го зголемува и бројот на добри бактерии и го намалува бројот на лошите, кои се поврзани со низа проблеми како дијабетес тип 2, срцеви болести, ментални проблеми, астма, проблеми со кожата, па дури и рак.

Ќе бидете подолго сити

Кога ќе ве фати желба за слатко, посегнете по бадмеи. Ќе ве заситат, а ќе спречат да се прејадете, главно во вечерните часови. До ситост доаѓа заради протеините, влакната и маснотите со кои се богати. Стручњаците велат дека трикот е во тоа да ги џвакате што подолго, наместо да ги издете во секунда.

 

Ќе ја задоволите дневната потреба за рибофлавин и витамин Е

Рибофлавинот е важна хранлива материја за која се смета дека помага да се спречат бројни здравствени проблеми, вклучувајќи мигрени, акни, грчеви во мускулите, синдром на карпален тунел, рак на вратот на матката… Јадењето на 20 бадеми дневно ќе ви донесат околу 1/5 од препорачаната дневна количина (остатокот можете да го добиете од свинско месо, јајца, банани, авокадо, млеко и спанаќ.

Витаминот Е е антиоксиданс кој може да го подобри здравјето на срцето и да го поддржи системот за имунитет, а да не ја соменуваме мазната кожа и блескавата коса.

Само 20 бадеми нудат речиси пола од вашата дневна препорачана доза за витамин Е. Други големи извори на витамин E вклучувајќи ги и морските плодови, овопјето (киви, манго, капини, кајсии и авокадо) и зеленчук како брокулата, црвена пиперка, спанаќ и шпароги.

Ќе го забрзате метаболизмот

Бадемите содржат мали количини витамин Б-комплекс кои го поттикнуваатметаболизмот.

Тоа доведува до зголемено согорување на мастите, и тоа, особено околу стомакот.

Ќе имате посилни коски

Оваа количина бадеми секојдневно исполнува околу 20 отсто од вашата дневна потреба за магнезиум и фосфор, кои се клучни за густината на коските.

Ќе го подобрите здравјето на срцето

Помагаат во снижувањето на лошиот холестерол кој може да доведе до таложење на плак во крвните садови. Исто така, бадемите се поврзани со намалување на хроничните воспаленија кои најмногу придонесуваат за срцевите болести.

Генерално, јаткастите плодови можатда го намалат ризикот од создавање крвни згрутчувања, што може да предизвика фатален срцев удар. Помеѓу состојките на бадемот кои се одлични засрцето се вбројуваат незаситените масти, омега-3 масните киселини, влакната, витаминот Е

© ЖУРНАЛ    ~54,18

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Ако ви се заглави коска од риба во грлото, веднаш направете го ова
Грешки кои ги правите со витамините, а за кои не сте ни свесни
Први симптоми за рак на дебело црево
Најдобар детокс на организмот: Го отстранува салото од стомакот и чисти од сите токсини!
Нов магичен коктел за диета: Со само 4 состојки до совршена тежина
Симптоми кои покажуваат дека телото ви е полно со токсини
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.