МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Османи-Која: Упадот во ИВЗ е срамен чин и ја загрозува секуларноста на земјата
Киро Здравев избран за нов претседател на Судскиот совет
Кирацовски: сестра ми и мајката на сопругата се повлекуваат од работните места
Политичките судири во „двојка“ кај иста судијка
Технологија
Sharp патентираше флексибилен гејминг смартфон

Sharp патентираше флексибилен гејминг смартфон

вторник, 09 април 2019, 11:14ч.   |   L.E.

 На секоја компанија неопходен и е барем патент за флексибилен смартфон со екран на преклоп, а најновиот меѓу нив е откриен за уред од компанијата Sharp. Информациите за патентот ни ги донесува сајтот LetsgoDigital и го прикажува единственото решение на Sharp за ваков телефон.

Sharp барањето за патент го поднесе кај USPTO организацијата во текот на 2017. година, под името “електронски уред кој се држи во рака”. Дизајнот за патентот е објавен на 2. април оваа година, а покажува свитлив и склоплив телефон со две контролни површини под екранот (области со кругови). Ова сугерира гејминг контроли со помош на функции осетливи на допир и притисок.

 

Смартфонот има исклучителен широк екран со дизајн на куќиштето од два дела, а сегментот за свиткување може да се користи за полесно држење на уредот.

Sharp не е посебно познат во областа на паметни телефони, но флексибилните дисплеи би можеле да и овозможат на компанијата да се пробие на пазарот на мобилни уреди, а посебно доколку се работи за единствени модели со уникатни функции./USB.mk

© ЖУРНАЛ    ~42,14

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Како да откриете кој ве пребарува на интернет?
Фејсбук Месинџер ќе се враќа во главната апликација
Плејстејшн 5 ќе биде нешто досега невидено!
Вибер воведе нова услуга: Многу е корисна, но не е бесплатна
iPhone XE е компактниот Apple модел кој фановите долго го очекуваа!
Доминација на кинеските компании: Ова се најбрзите паметни телефони во светот
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.