МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Директорката на Детската клиника поднесе оставка
Џанков: Договорот од Преспа отвора перспективи за целиот регион
Жбогар очекува отворање на преговорите со ЕУ
Стоилковски: Владата нема никакви инвестиции во инфраструктурата
Авто
Со 400 коњски сили, новиот Голф ќе биде брутално моќен

Со 400 коњски сили, новиот Голф ќе биде брутално моќен

вторник, 09 април 2019, 11:12ч.   |   L.E.

Германскиот автомобилски гигант Фолксваген веќе на големо ја актуелизира идејата за изработка на модел на Супер-Голф, кој ќе биде најмоќен во историјата на овој автомобилски бренд кој потекнува од производствените погони на германскиот произведувач.

Сепак, тоа ќе биде возможно да се направи дури на новата генерација на Голф, што значи дека овој модел би се викал Golf R Plus. Сè уште не е дадено зелено светло, па сепак шансите за тоа во овој момент се најголеми.

Дури и првиот човек на Фолксваген, Херберт Дајс сака што побргу да биде изработен овој нов Голф. Уште повеќе зашто конкурентите Мерцедес и Ауди почнуваат со изработка на такви модели како Mercedes-AMG A45, односно Quattro Sport од Ауди.

Тоа би значело дека Голф добива најмалку 400 коњски сили, седумстепен менувач на две нивоа и погон на сите четири тркала.

Според германските медиуми, Golf R Plus се развива во седиштето на компанијата во градот Брауншвајг, а според најавите целта е да достигнува 0-100 км/час за помалку од 5 секунди .

Сегашниот R-400 оваа брзина ја достигнуваше за 3,9 секунди со максимнални 280 км/час.

© ЖУРНАЛ    ~88,30

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
ТОП 5 АВТОМОБИЛИ: Кои автомобили тpoшат нajмногу а кои нajмалку гopиво!
Збогум за три модели на Opel
Во интерес на корисниците: Facebook најави клучен редизајн на мобилната апликација
Со 400 коњски сили, новиот Голф ќе биде брутално моќен
VW со загуба од 3.000 евра ќе го продава I.D.
Еволуција место револуција за Nissan Juke II
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.