МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Момировски: Обвинителството и МВР да го разјаснат случајот со изборната апликација на..
Ако извисат претседателските, шефот на државата ќе се избира во Собрание или на избор..
Отсуството на судијата го одложи „Монструм“
Деркоски: Сѐ се одвива беспрекорно, спремни сме за изборите
Здравје
Пет лоши навики од кои мора да се одвикнете ако сакате убава кожа

Пет лоши навики од кои мора да се одвикнете ако сакате убава кожа

понеделник, 08 април 2019, 15:17ч.   |   L.E.

 Негата за кожата треба да биде на високо ниво доколку сакате таа да биде мека, нежна и убава. Но, негата не се состои само од купување и нанесување на скапи креми, туку за вистински убава кожа е потребно да се откажете од некои лоши навики.

 

Основните совети кои ќе ви ги даде секој дерматолог е дека треба да консумирате многу вода, да се храните здраво и да ја бришете шминката пред спиење доколку сакате да го одржите квалитетот на вашата кожа.

Сепак, за вашето лице да изгледа негувано, здраво и младо, потребно е да се потрудите малку повеќе. Најважно е да ги исфрлите лошите навики, бидејќи тие претставуваат најголем проблем во грижата за кожата. А кои се тие?


Избегнување на заштитниот фактор

Направете си услуга и престанете да го „прескокнувате“ овој совет како да не постои. Секојдневното користење на крема со заштитен фактор ќе ѝ помогне на вашата кожа полесно да се избори со штетните сончеви зраци и ќе ги одложи првите знаци на стареење.

Разговарање на телефон

Природните масла од кожата им помагаат на бактериите насобрани на екранот од телефонот полесно да се залепат за лицето. Најдобро би било да користите слушалки или пак редовно да го бришете екранот на телефонот со антибактериски марамчиња.

Спиење на една страна

Начинот на кој спиете влијае на создавањето на пори и брчки. Ако ја забиете главата во перницата, тогаш ќе добиете пори кои настануваат од спиење. Најдобро би било да спиете на грб, но ако тоа ви е тешко, тогаш можете да ја менувате страната на заспивање секоја вечер.

Груб пилинг за лице

Додека пилингот за лице е неизбежен чекор за постигнување на максимален ефект при грижата за вашата кожа, сепак вреди да се напомене дека премногу грубото триење само ќе ја иритира кожата и ќе има контра-ефект.

Стискање на мозолчиња

Колку и да звучи тешко, обидете се да се воздржите. Со стискање на мозолчињата само правите рани на кожата, кои можеби ќе остават и лузна. Применувањето на овие совети и истовременото избегнување на лошите навики ќе ве однесат чекор поблиску до чиста, здрава и убава кожа.

© ЖУРНАЛ    ~33,11

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Ако ви се заглави коска од риба во грлото, веднаш направете го ова
Грешки кои ги правите со витамините, а за кои не сте ни свесни
Први симптоми за рак на дебело црево
Најдобар детокс на организмот: Го отстранува салото од стомакот и чисти од сите токсини!
Нов магичен коктел за диета: Со само 4 состојки до совршена тежина
Симптоми кои покажуваат дека телото ви е полно со токсини
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.