МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја..
ЕУ земјите со зелено светло само за Северна Македонија
Северна Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мирот, со..
Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот н..
Технологија
Xiaomi испорачал над милион Mi 9 уреди

Xiaomi испорачал над милион Mi 9 уреди

недела, 07 април 2019, 11:05ч.   |   L.E.

За еден месец по почетокот на продажбата, испораките на Xiaomi Mi 9 веќе надминаа 1 милион уреди низ целиот свет. Тоа го дознаваме од порака на „Твитер“ од Донован Сунг, кој е глобален портпарол на компанијата.

Ако се додадат испораките на Mi 9 SE, кој се уште не се продава надвор од Кина (веројатно и верзијата Explorer), вкупниот број надминува повеќе од 1,5 милиони уреди.

За споредба, целата серија Mi 8 имаше продажба од 1 милион единици за три недели, а во рок од четири месеци испораките достигнаа 6 милиони единици.

Меѓу актуелните модели, Redmi Note 7 неодамна достигна продажба од 1 милион единици месечно.

За неколку дена, Xiaomi ќе ја прослави својата 9-годишнина откако компанијата постои, а по поводот ќе има промоции во Индија и Кина, што дополнително може да ги подобри резултатите./USB.mk

© ЖУРНАЛ    ~27,9

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Фејсбук редизајн: Еве како ќе изгледа News Feed
Ниту Samsung, ниту Huawei: Првиот 5G телефон пристигна во Европа
Samsung Galaxy Note10 би можел да има полнење побрзо од 25W
Huawei Mate 30 Pro
Годинашните iPhone модели ќе користат нова технологија за антени
Џеф Безос го претстави Леталото со кое планира да однесе луѓе на Месечината до 2024
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.