МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Османи-Која: Упадот во ИВЗ е срамен чин и ја загрозува секуларноста на земјата
Киро Здравев избран за нов претседател на Судскиот совет
Кирацовски: сестра ми и мајката на сопругата се повлекуваат од работните места
Политичките судири во „двојка“ кај иста судијка
Технологија
Samsung претстави паметен телефон со поддршка за 5Г-интернет

Samsung претстави паметен телефон со поддршка за 5Г-интернет

сабота, 06 април 2019, 10:44ч.   |   L.E.

 Јужнокорејскиот гигант Samsung почна со продажба на својот прв паметен телефон кој фунцкионира на мрежата 5Gво Јужна Кореја. Јужна Кореја вчера, два дена порано од планираното, ја лансираше првата 5G мрежа во светот и така си го обезбеди првото место во светот во трката за оваа технологија.

 

За земјата која важи за технолошка сила воведувањето на 5G мрежата беше приоритет кој ќе придонесе за јакнење на економијата. 5G ќе овозможи 20 пати побрзо конектирање на Инмтернет и 100 пати поголема брзина од постојната 4G технологија. Samsung, кој е број еден во светот за паметни телефони, го лансираше својот телефон Galaxy S10 5G кој ќе биде првиот кој ќе биде поврзан на новата мрежа.

Екранот е со големина од 6,7 инчи и има нова генерација меморија за складирање, која е двапати побрза од другите Galaxy S10 модели и нова генерација РАМ која е помала и енергетски поефикасна. Токму затоа има место за масивната батерија од 4500 mAh. Камерата на Galaxy S10 5G е уште подобра благодарение на четвртата леќа за посветли фотографии, побрз автофокус и подобра перцепција на длабочина.

© ЖУРНАЛ    ~21,7

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Како да откриете кој ве пребарува на интернет?
Фејсбук Месинџер ќе се враќа во главната апликација
Плејстејшн 5 ќе биде нешто досега невидено!
Вибер воведе нова услуга: Многу е корисна, но не е бесплатна
iPhone XE е компактниот Apple модел кој фановите долго го очекуваа!
Доминација на кинеските компании: Ова се најбрзите паметни телефони во светот
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.