МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Османи-Која: Упадот во ИВЗ е срамен чин и ја загрозува секуларноста на земјата
Киро Здравев избран за нов претседател на Судскиот совет
Кирацовски: сестра ми и мајката на сопругата се повлекуваат од работните места
Политичките судири во „двојка“ кај иста судијка
Технологија
Redmi Pro 2 добива Snapdragon 855 чипсет и камера што излегува од куќиштето

Redmi Pro 2 добива Snapdragon 855 чипсет и камера што излегува од куќиштето

петок, 05 април 2019, 15:09ч.   |   L.E.

 Redmi серијата паметни телефони на Xiaomi се повеќе се диференцира како посебен бренд на компанијата, во стилот на конкурентската компанија Huawei и нејзиниот засебен бренд Honor.

Поради тоа, не чуди информацијата која се појави на официјалниот Weibo профил на Xiaomi. Компанијата се подготвува да го претстави смартфонот Redmi Pro 2, кој во Redmi серијата ќе донесе чип на Qualcomm од повисока категорија, во овој случај Snapdragon 855.

 

Покрај споменатиот чип, новиот телефон би требало да има екран без notch, а селфи камерата ќе излегува од куќиштето по потреба. По примерот на Redmi Note 7, и Redmi Pro 2 ќе содржи задна камера со 48 мегапикселен сензор.

На една од приложените фотографии се гледа и Главниот извршен директор, Леи Јун како го користи смартфонот./USB.mk

 

© ЖУРНАЛ    ~45,15

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Како да откриете кој ве пребарува на интернет?
Фејсбук Месинџер ќе се враќа во главната апликација
Плејстејшн 5 ќе биде нешто досега невидено!
Вибер воведе нова услуга: Многу е корисна, но не е бесплатна
iPhone XE е компактниот Apple модел кој фановите долго го очекуваа!
Доминација на кинеските компании: Ова се најбрзите паметни телефони во светот
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.