МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Османи-Која: Упадот во ИВЗ е срамен чин и ја загрозува секуларноста на земјата
Киро Здравев избран за нов претседател на Судскиот совет
Кирацовски: сестра ми и мајката на сопругата се повлекуваат од работните места
Политичките судири во „двојка“ кај иста судијка
Занимиливости
Најголем електричен автобус на светот

Најголем електричен автобус на светот

петок, 05 април 2019, 15:07ч.   |   L.E.

 Двоен електричен автобус од кинескиот производител BYD пристигна во Колумбија, каде ќе се користи како дел од брз систем на превоз.

Се работи за најдолгиот дводелен електробус на светот – К12А, долг 27 метри. Може да собере до 250 луѓе, а достигнува максимална брзина од околу 64 километри на час.

Автобусот е веќе пуштен во промет.

Инаку, BYD во јануари го претстави и својот двокатен електробус, најголем од таков вид во светот. Оваа кинеска компанија произведе над 50.000 автобуси на електричен погон за девет години./MИА

© ЖУРНАЛ    ~21,7

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Ова чудо се појавило на плажа и ги изненадило биолозите (Фото)
"Ми се закануваат со смрт" - Манекенката се соочува со сериозни навреди поради нејзиниот изглед
Девојче остана живо по пад од 26 кат (Видео)
На Гинекологија се роди најголемото бебе родено во државата
Шок на венчавката: Младоженецот го уапсиле, а невестата веќе била мажена!
Кога се мачите да донесете одлука, поставете си го само ова прашање
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.