МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Момировски: Обвинителството и МВР да го разјаснат случајот со изборната апликација на..
Ако извисат претседателските, шефот на државата ќе се избира во Собрание или на избор..
Отсуството на судијата го одложи „Монструм“
Деркоски: Сѐ се одвива беспрекорно, спремни сме за изборите
Здравје
Направете лимонада од куркума, лекува депресија

Направете лимонада од куркума, лекува депресија

петок, 05 април 2019, 15:18ч.   |   L.E.

Kуркумата е еден од најздравите и најквалитетните зачини. Таа помага за намалување на воспаленијата, одличен антиоксидант е и помага во елиминација на слободните радикали кои прават огромна штета во нашето тело.

Освен тоа, куркумата е и зачин кој помага против стареењето, дејствува како неврозаштитен агент, природен третман за артритис и е одлична во терапијата против рак. Но, еден од најмоќните ефекти кои ги има таа е намалување на сиптомите на стрес, анксиозност и депресија.

Големото откритие докажало дека куркумата може да излекува личност со депресија, без потреба да се соочува со нуспојави. Тоа се должи на посебната состојка што ја содржи – куркумин.

Како да подготвите лимонада од куркума?

Состојки:
5 чаши вода
4 лажици куркума
3 лажици мед
2 лажици ѓумбир
½ чаша лимонов сок
Можете да додадете и ½ чаша сок од портокал, за подобар вкус.

Подготовка:
Ставете ја водата на оган за да зоврие. Во тегла ставете ги куркумата и ѓумбирот. Додадете ја провриената вода во теглата. Дозволете да отстои околу 10 минути. Додадете го медот и убаво промешајте.
На крајот ставете го и лимоновиот сок и консумирајте ја лимонадата.

© ЖУРНАЛ    ~45,15

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Ако ви се заглави коска од риба во грлото, веднаш направете го ова
Грешки кои ги правите со витамините, а за кои не сте ни свесни
Први симптоми за рак на дебело црево
Најдобар детокс на организмот: Го отстранува салото од стомакот и чисти од сите токсини!
Нов магичен коктел за диета: Со само 4 состојки до совршена тежина
Симптоми кои покажуваат дека телото ви е полно со токсини
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.