МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Османи-Која: Упадот во ИВЗ е срамен чин и ја загрозува секуларноста на земјата
Киро Здравев избран за нов претседател на Судскиот совет
Кирацовски: сестра ми и мајката на сопругата се повлекуваат од работните места
Политичките судири во „двојка“ кај иста судијка
Здравје
Моринга – суперлек за многу болести

Моринга – суперлек за многу болести

петок, 05 април 2019, 15:17ч.   |   L.E.

Морингата е природен лек кој е препорачан од многу нутриционисти. Таа претставува суперлек за многу болести.

 

Таа доаѓа од дрво кое расте во подножјето на Хималаите и некои региони во Индија, Африка, Пакистан и Тајланд. Како и другите популарни намирници, нејзините предности за здравјето се познати во разни култури. Интересот за неа пораснал со огромна брзина изминатите години.


Нејзиното семе, цвет, сок, лист и корен се користат за лечење на разни болести, вклучувајќи: отоци, артритис, епилепсија, пореметување на штитната жлезда, болести на анемија, вирусни и паразитски инфекции. Таа го подобрува и здравјето на кожата и косата , го подобрува кардиоваскуларното здравје и е одличен чувар на имунитетот.

Морингата содржи повеќе витамин А од морковите, повеќе калциум од млекото, повеќе железо од спанаќот, витамин Ц од портокалот и повеќе калиум од бананите.

За разлика од многу видови суперхрана, изненадувачки, таа има одличен вкус. Почнете го денот со 1 лажица моринга, 1 лажица мед и сок од половина лимон, измешано со вода.

© ЖУРНАЛ    ~39,13

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Ако ви се заглави коска од риба во грлото, веднаш направете го ова
Грешки кои ги правите со витамините, а за кои не сте ни свесни
Први симптоми за рак на дебело црево
Најдобар детокс на организмот: Го отстранува салото од стомакот и чисти од сите токсини!
Нов магичен коктел за диета: Со само 4 состојки до совршена тежина
Симптоми кои покажуваат дека телото ви е полно со токсини
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.