МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Директорката на Детската клиника поднесе оставка
Џанков: Договорот од Преспа отвора перспективи за целиот регион
Жбогар очекува отворање на преговорите со ЕУ
Стоилковски: Владата нема никакви инвестиции во инфраструктурата
Регион
Опозицијата официјално го освои Истанбул, но Ердоган повлече потег со кој сака да го врати

Опозицијата официјално го освои Истанбул, но Ердоган повлече потег со кој сака да го врати

петок, 05 април 2019, 16:19ч.   |   Z.H.

 Партијата за правда и развој (АКП) на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, побара поништување на локалните избори во Истанбул, објави турскиот весник „Хабертурк”.

 
Партијата побара поништување на изборите откако првите резултати покажаа дека опозицијата победи во Истанбул.
 
По изборите што се одржаа во неделата, на 31 март, АКП поднесе приговор на резултатите од гласањето, тврдејќи дека на нив влијаеле неправилности.
 
„Хабертурк” на својата веб-страница пишува дека канцеларијата на АКП во округот Бујукчекмеџе побарала од покраинската изборна канцеларија да ги откаже изборите во Истанбул поради, како што кажаа од партијата, противзаконско регистрирање на гласачите во округот.

© ЖУРНАЛ    ~202,68

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
По само 5 дена заеднички живот, поранешната сопруга живи ги запалила- детали за пожарот кој го потресе регионот
Капучино 6 евра, хамбургер дури 22 - во оваа балканска земја е поскапо и од Мајорка
Хаос во ТВ студио: Професор и новинар за малку ќе се испотепаа, водителот ги раздвојуваше (ВИДЕО)
Гледате ли нешто погрешно - поради ова забрането е фотографијата на оваа матурнтка да се најде на табло
Српски научник пронајде лек за рак
Опозицијата официјално го освои Истанбул, но Ердоган повлече потег со кој сака да го врати
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.