МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Пендаровски поддржува намалување на привилегиите на функционерите
Агенцијата за разузнавање доби нов директор
Кој е кој во кабинетот на претседателот Пендаровски?
Ќе се испитува закупот на канцеларии не само кај Иванов, туку и кај сите поранешни пр..
Свет
Украински министер кажа дека ќе влезе во Москва со тенкови, Русите одговорија со иронија

Украински министер кажа дека ќе влезе во Москва со тенкови, Русите одговорија со иронија

петок, 05 април 2019, 15:13ч.   |   Z.H.

 Украинскиот министер за инфраструктура, Владимир Омелјан, коментирајќи ја иницијативата за единствен транспортен простор со Русија, денеска изјави дека ќе влезе во Москва со тенкови.

 
–Дефинитивно ќе ја посетам Москва, но со тенкови, заедно со сојузниците, рече тој.
 
Портпаролката на руското МНР Марија Захарова кусо време потоа го коментираше ветувањето на украинскиот министер.
 
–Драг пријателе, таа Москва во која вие ќе влезете заедно со сојузниците на тенкови, се наоѓа во американската држава Ајдахо (градот Москоу). Така што напред и со песни!, напиша Захарова на Твитер.
 
Рускиот сенатор Алексеј Пушков исто така одговори на украинскиот министер, потсетувајќи го дека и Адолф Хитлер имал „сериозни намери да влезе в Москва”.

© ЖУРНАЛ    ~142,50

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Норвешката министерка за здрвство порача: Пушете и пијте колку сакате
Русија ја коментираше победата на комичарот на претседателските избори во Украина
Фото: Едно лице е убиено, а седум се ранети, во инцидентот со пукање во училиште, во САД
Ким ја напушти Русија четири часа порано
Голема трагедија ја скрши Меркел
Украински министер кажа дека ќе влезе во Москва со тенкови, Русите одговорија со иронија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.