МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Директорката на Детската клиника поднесе оставка
Џанков: Договорот од Преспа отвора перспективи за целиот регион
Жбогар очекува отворање на преговорите со ЕУ
Стоилковски: Владата нема никакви инвестиции во инфраструктурата
Спорт
Ракитиќ и Кутињо го напуштаат „Камп Ноу“ поради двајца фудбалери

Ракитиќ и Кутињо го напуштаат „Камп Ноу“ поради двајца фудбалери

петок, 05 април 2019, 11:20ч.   |   Xh.I.

Целта на управата на Барселона е со продажба на неколкумина играчи во летниот преоден рок, да обезбедат 300 милиони евра, сума која ќе биде искористена за нови засилувања.

Целта на Барселона е на „Камп Ноу“ да го доведат дефанзивецот на Ајакс, Матијс Де Лихт, но и напаѓачот на Ајнтрахт Франкфурт, Лука Јовиќ.

Планот на Барселона е потребните пари за доведувањето на овие двајца играчи да бидат обезбедени од продажбата на Самуел Умтити, Иван Ракитиќ и Филипе Кутињо. Наводно од управата на Барселона донеле одлука да го подмладат тимот, а за почеток беше ангажиран Френки Де Јонг од Ајакс во јануарскиот преоден рок.

Инаку, Барселона во последните две години на нови играчи потроши повеќе од 400 милиони евра. Покрај Кутињо, кој пристигна како најголема ѕвезда, во Барселона пристигнаа и Усман Дембеле, Артуро Видал, Артуро Мело, Нелсон Семедо и Малком.
 

© ЖУРНАЛ    ~151,51

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Изјава која сите ја чекавме: Како Суарез ја опиша одбраната на Барселона при четвртиот погодок?
Перез подготвил изненадување: Реал го нуди Модриќ за ѕвезда од Серија А!?
Де Лихт воодушевен од потегот на Роналдо: Ни докажа дека е фудбалски предатор
Александер Арнолд го објасни лудиот гол од корнер
Ракитиќ и Кутињо го напуштаат „Камп Ноу“ поради двајца фудбалери
Изненадувачка изјава по поразот од Барса: Солскјер процени колку летни засилувања му се потребни на Јунајтед
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.