МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Османи-Која: Упадот во ИВЗ е срамен чин и ја загрозува секуларноста на земјата
Киро Здравев избран за нов претседател на Судскиот совет
Кирацовски: сестра ми и мајката на сопругата се повлекуваат од работните места
Политичките судири во „двојка“ кај иста судијка
Занимиливости
Дете од кредитната картичка на неговата мајка потрошило 8.500 евра за една играчка

Дете од кредитната картичка на неговата мајка потрошило 8.500 евра за една играчка

четврток, 04 април 2019, 15:36ч.   |   L.E.

 7-годишно дете од австралиската метропола Сиднеј, со користење на кредитната картичка на неговата мајка, купило минијатурна играчка од сајтот „eBay” за која ја „олеснило“ картичката од мама за вртоглави 10.000 австралиски долари (околу 8.500 евра).

Огромната количина на пари детето ги потрошило на ретката играчката „Golden Billy Banana” од колекцијата „Coles Stikeez”, пишува The Mirror.

Детето, кои инаку има поблага форма на аутизам, е голем обожавател на оваа ретка колекција и претходно барало дозвола од мајката да го купи реткиот предмет.

Меѓутоа, кога таа го одбила, на интернет со помош на компјутерот пронашол еден колекционерски примерок и го купило со помош на веќе снимените податоци од кредитната картичка на неговата мајка.

Дона тврди дека од „eBay” во прв момент и порачале оти инцидентот се води како „пријателска измама“ и дека најверојатно парите нема да бидат вратени на нејзината сметка.

Во повеќе наврати ја контактирала својата банка, eBay и PayPal во очајнички обид да ги врати парите. На крајот „eBay” сепак се согласил да ги врати парите на мајката.

© ЖУРНАЛ    ~39,13

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Ова чудо се појавило на плажа и ги изненадило биолозите (Фото)
"Ми се закануваат со смрт" - Манекенката се соочува со сериозни навреди поради нејзиниот изглед
Девојче остана живо по пад од 26 кат (Видео)
На Гинекологија се роди најголемото бебе родено во државата
Шок на венчавката: Младоженецот го уапсиле, а невестата веќе била мажена!
Кога се мачите да донесете одлука, поставете си го само ова прашање
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.