МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Момировски: Обвинителството и МВР да го разјаснат случајот со изборната апликација на..
Ако извисат претседателските, шефот на државата ќе се избира во Собрание или на избор..
Отсуството на судијата го одложи „Монструм“
Деркоски: Сѐ се одвива беспрекорно, спремни сме за изборите
Здравје
Ако ви се заглави коска од риба во грлото, веднаш направете го ова

Ако ви се заглави коска од риба во грлото, веднаш направете го ова

четврток, 04 април 2019, 15:35ч.   |   L.E.

Дали некогаш ви се случило да јадете риба и да ви се заглави коска во грлото. При јадењето риба, често знае да се случи да ни се заглави коска во грлото. Затоа, внимавајте кога ја јадете. Коската некогаш не се забележува, бидејќи е навистина ситна.

Доколку до тоа дојде, секако посетете лекар, немојте да го земате здраво за готово.

Ова се некои од методите кои ќе ви помогнат доколку не можете веднаш да отидете на лекар:

Кашлајте – кашлањето е инстинктивна реакција која може да ви помогне. Кашлањето може да помогне и коската да се исфрли на наједноставен начин.

Маслиново масло – лажица маслиново масло може да ви помогне, секако, ако сте проголтале мала коска.

Банана – ставете малку банана во уста додека устата не стане влажна, а потоа проглтајте.

Побарајте медицинска помош – иако ова ви се чини неважно, би требало да побарате медицинска помош, бидејќи на тој начин успешно ќе ја отстраните коската од грлото.

© ЖУРНАЛ    ~254,86

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Ако ви се заглави коска од риба во грлото, веднаш направете го ова
Грешки кои ги правите со витамините, а за кои не сте ни свесни
Први симптоми за рак на дебело црево
Најдобар детокс на организмот: Го отстранува салото од стомакот и чисти од сите токсини!
Нов магичен коктел за диета: Со само 4 состојки до совршена тежина
Симптоми кои покажуваат дека телото ви е полно со токсини
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.