МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Момировски: Обвинителството и МВР да го разјаснат случајот со изборната апликација на..
Ако извисат претседателските, шефот на државата ќе се избира во Собрание или на избор..
Отсуството на судијата го одложи „Монструм“
Деркоски: Сѐ се одвива беспрекорно, спремни сме за изборите
Здравје
Нездравата исхрана убива повеќе луѓе од цигарите, покажа ново истражување

Нездравата исхрана убива повеќе луѓе од цигарите, покажа ново истражување

четврток, 04 април 2019, 15:33ч.   |   L.E.

 Нездравата исхрана е одговорна за 11 милиони смртни случаи во светот годишно, повеќе од цигарите, покажа ново големо истражување.

„Сепак, најголемиот проблем не е брзата храна, туку тоа што не ја јадеме хранливата храна“, велат истражувачите, повикувајќи ги властите повеќе да промовираат овошје, зеленчук, јаткасти плодови и мешунки во исхраната.

И додека шеќерот и трансмастите се штетни, многу повеќе смртни случаи се предизвикани од недостигот на здравите состојки во нашата исхрана, покажа студијата, што ја објави Институтот за евалуација на здравјето од Сиетл.

Срцеви и мозочни удари се најчеста причина за смрт поврзана со исхраната, па следуваат разни типови рак и дијабетес-2. Според студијата, еден од пет смртни случаи може да се спречи ако се јаде и пие поквалитетно.

Лошата исхрана била причина за смрт на 10,9 милиони луѓе во 2017 година, а цигарите на осум милиони. Израел имал најниска стапка на смртни случаи поврзани со исхраната, 89 на 100.000 луѓе, па следуваат Франција, Шпанија и Јапонија. На последното место на оваа листа е Узбекистан со 892 случаи.

© ЖУРНАЛ    ~30,10

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Ако ви се заглави коска од риба во грлото, веднаш направете го ова
Грешки кои ги правите со витамините, а за кои не сте ни свесни
Први симптоми за рак на дебело црево
Најдобар детокс на организмот: Го отстранува салото од стомакот и чисти од сите токсини!
Нов магичен коктел за диета: Со само 4 состојки до совршена тежина
Симптоми кои покажуваат дека телото ви е полно со токсини
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.