МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Северна Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мирот, со..
Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот н..
Фетаи: СЈО ја книжи злоупотребата на Камчев со шетањето во Германија
Димитров во ФАЦ: Признајте го нашиот успех!
Технологија
Lenovo патентираше смартфон, со вертикално преклопување на дисплејот

Lenovo патентираше смартфон, со вертикално преклопување на дисплејот

четврток, 04 април 2019, 15:30ч.   |   L.E.

 Во септември минатата година Lenovo поднела барање за патент во WIPO за паметен телефон со вертикално преклопување на дисплејот, кој помалку личи на Motorola Razr.

Уредот има широка „шарка“ и втор екран на грбот, откако може да се свитка во различни позиции според потребата. Така конкретниот дел од главниот екран може да остане видлив и да се користи заедно со помалиот дисплеј.

Од компјутерски генерираните слики на моделот од сајтот Lets Go Digital гледаме присуство на предна камера и блиц над главниот екран и главна камера на задната страна.

Ако треба да бидеме реални, сличен модел едвај ќе биде реализиран, но е интересно да видиме различни дизајнерски решенија на компаниите во таа насока.

© ЖУРНАЛ    ~33,11

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Фејсбук редизајн: Еве како ќе изгледа News Feed
Ниту Samsung, ниту Huawei: Првиот 5G телефон пристигна во Европа
Samsung Galaxy Note10 би можел да има полнење побрзо од 25W
Huawei Mate 30 Pro
Годинашните iPhone модели ќе користат нова технологија за антени
Џеф Безос го претстави Леталото со кое планира да однесе луѓе на Месечината до 2024
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.