МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Северна Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мирот, со..
Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот н..
Фетаи: СЈО ја книжи злоупотребата на Камчев со шетањето во Германија
Димитров во ФАЦ: Признајте го нашиот успех!
Технологија
Помеѓу Huawei и Xiaomi: Новaта Nokia со 6GB RAM и 48MP камера со одлична цена (фото)

Помеѓу Huawei и Xiaomi: Новaта Nokia со 6GB RAM и 48MP камера со одлична цена (фото)

среда, 03 април 2019, 15:14ч.   |   L.E.

Најновиот модел на паметен телефон од Nokia носи ознака X71, има голем LCD FHD+ екран со дијагонала од 6,39 инчи со сооднос 19,3: 9 со “hole-punch” дупче за селфи камера, како и тројна предна камера од 48 мегапиксели, со сертификат Zeiss.

И сето ова доаѓа по цена од само 385 долари (345 евра), колку што чини новиот модел во Тајван, каде што телефонот дебитираше. Не е исклучено дека X71 наскоро може да дојде во западниот дел на светот (под името Nokia 8.1 Plus), според GSM Arena.


Овој телефон по ценовната категорија позициониран e помеѓу моделите Huawei Nova 4 (490 долари) и Xiaomi Redmi Note 7 Pro (203 долари), со што заедничко е дека сите тие имаат камери од 48 мегапиксели.

Nokia X71, смартфон од средна класа кој го движи Snapdragon 660 процесор, доаѓа со 6GB RAM меморија и 128 GB меморија за складирање на податоци, кој може да се прошири со помош на мемориската картичка, пренесува Engadget.

Уредот користи оперативен систем Android Pie, а сето тоа го напојува батерија со капацитет од 3.500 mAh.

Продажбата на новата Nokia ќе започне на 30-ти април. 

© ЖУРНАЛ    ~57,19

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Фејсбук редизајн: Еве како ќе изгледа News Feed
Ниту Samsung, ниту Huawei: Првиот 5G телефон пристигна во Европа
Samsung Galaxy Note10 би можел да има полнење побрзо од 25W
Huawei Mate 30 Pro
Годинашните iPhone модели ќе користат нова технологија за антени
Џеф Безос го претстави Леталото со кое планира да однесе луѓе на Месечината до 2024
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.