МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Пендаровски поддржува намалување на привилегиите на функционерите
Агенцијата за разузнавање доби нов директор
Кој е кој во кабинетот на претседателот Пендаровски?
Ќе се испитува закупот на канцеларии не само кај Иванов, туку и кај сите поранешни пр..
Свет
Богаташите од оваа земја нарачуваат пица од Лондон која им ја носат со авион

Богаташите од оваа земја нарачуваат пица од Лондон која им ја носат со авион

среда, 03 април 2019, 15:10ч.   |   Z.H.

 Министерот за земјоделие во Нигерија обвини одредени богаташи дека ја нарушуваат економијата на земјата така што преку телефон нарачуваат пица од Лондон, која потоа им ја испорачуваат со авион.

Ауду Огбех, министер за земјоделие во владата на Нигерија изјави дека богати жители на земјата преку мобилни телефони нарачуваат пица од Лондон. Тој изрази загриженост поради претераниот увоз во земјата.
 
„Тие купуваат пица во Лондон, а потоа ја преземаат од аеродром каде ја доставуваат авиони. Тоа е многу вознемирувачка ситуација и мораме брзо да сечеме некои работи во корен. Фармерите губат пари затоа што преработувачите немаат доволно пари да покренат фабрики“, вели министерот.
 
Целата приказна околу пицата се покрена бидејќи владата на Нигерија се обидува да ја намали количината храна што ја увезува, бидејќи тоа штети на локалната економија. Тврдењето на министерот предизвика различни реакции на Twitter. Tвитерџиите на целата оваа работа гледаат како на добра шега.

© ЖУРНАЛ    ~82,28

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Норвешката министерка за здрвство порача: Пушете и пијте колку сакате
Русија ја коментираше победата на комичарот на претседателските избори во Украина
Фото: Едно лице е убиено, а седум се ранети, во инцидентот со пукање во училиште, во САД
Ким ја напушти Русија четири часа порано
Голема трагедија ја скрши Меркел
Украински министер кажа дека ќе влезе во Москва со тенкови, Русите одговорија со иронија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.