МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Мицкоски: Македонија е земја со свои корени, историја, но и земја на која мораме да ј..
Заев: Да го одбележиме епохалното просветителско значење на Светите Кирил и Методиј, ..
Пендаровски: Делата и поуките што ни ги оставија Светите браќа нè обврзуваат да ..
МАКЕДОНИЈА ДОБИ НОВ АМБАСАДОР НА САД: Сенатот го потврди назначувањето на Кејт Брнс з..
Економија
Поскапуваат горивата

Поскапуваат горивата

вторник, 30 април 2019, 14:59ч.   |   L.E.

Горивата од ноќеска на полноќ ќе поскапат половина, односно еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика.

Малопродажната цена на бензинот еуросупер БС-95 се зголемува за 0,50 денари за литар на 72 денари.

Бензинот еуросупер БС-98, дизелот и екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) ќе поскапат за 1 денар.

Со тоа, новата цена на еуросупер БС-98 ќе изнесува 74 денари за литар, на дизелот 63,50 денари, додека на екстра лесното масло за домаќинство 52 денари.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува за 0,078 денари за килограм и со тоа цената на мазутот М-1 НС од ноќеска на полноќ ќе изнесува 34,377 денари за килограм//makfax.com.mk/

© ЖУРНАЛ    ~78,26

НАЈЧИТАНИ ОД ЕКОНОМИЈА
Регулаторна одлучи: Големо поскапување на бензинот и дизелот
Велигден ги поскапе земјоделските производи, а се намалува цената на јагнешкото
Поскапуваат горивата
Евидентирани 190 илјади невработени, 70% не се појавуваат на интервју, а 30% ја одбиваат работата по интервјуто, вели АВРМ
Производствените фирми тешко наоѓаат стручен кадар
РКЕ: Сопствениците на станови исклучени од парно нема да плаќаат ако живеат во нив
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.