МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Директорката на Детската клиника поднесе оставка
Џанков: Договорот од Преспа отвора перспективи за целиот регион
Жбогар очекува отворање на преговорите со ЕУ
Стоилковски: Владата нема никакви инвестиции во инфраструктурата
Занимиливости
10 цитати од Алфред Хичкок за стравовите и жените

10 цитати од Алфред Хичкок за стравовите и жените

вторник, 30 април 2019, 14:57ч.   |   L.E.

Изгледа дека Хичкок бил чуден и непредвидлив исто како и неговите филмови. Имал многу фобии кои настанале од детството, бил крут и за некои бил гениј, а за некои луд и лош човек.

10 цитати од Алфред Хичкок за стравовите и жените

Бил опсесивно врзан за русокоси, кои ги имале главните улоги во неговите филмови. Со цел да го извлече максимумот од нив, понекогаш се служел и со морбидни трикови. Џенет Ли кој ја имала главната улога во филмот „Психо“ (Psycho), изјавила дека Хичкок ѝ ставил змија во кадата за таа да вриска погласно. Неговите изјави и денес се повторуваат и ја оправдуваат неговата репутација, па прочитајте некои од најпознатите.

    „Секогаш обидувајте се публиката да пати што е можно повеќе.“

    „Филм, тоа е живот од кој се исклучени сите здодевни моменти.“

    „Јас сум филантроп – им го давам на луѓето она што го сакаат. Луѓето сакаат да почувствуваат ужас и страв.“

    „Во љубовта искуството не значи ништо. Всушност, кога ќе собереме доволно искуство за да можеме да бидеме совршени љубовници, тогаш сме веќе премногу стари за да можеме да го искористиме.“

    „Љубовта е партија карти каде што сите мамат. Мажите за да добијат, а жените за да не изгубат.“

    „Човекот не може да живее само од убиства. Потребно му е внимание, одобрување, поддршка, а повремено и по некој оброк.“

    „Се плашам од јајца, тоа бело тркалезно нешто без дупки… Дали некогаш сте виделе нешто погадно од разбивање јајце и пролевање на неговата жолта течност?“

    „Никогаш не сум ги сфаќал оние кои толку се занимаваат со сексот. Многу поважен ми е добриот оброк или гурманската вечера.“

    „Јас сум типичен режисер. Да ја снимав ‘Пепелашка’, луѓето автоматски ќе бараа леш во каучот.“

    „Должината на филмот треба да биде директно поврзана со издржливоста на човечкиот мочен меур.“/kafepauza.mk

© ЖУРНАЛ    ~33,11

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Девојче остана живо по пад од 26 кат (Видео)
Шок на венчавката: Младоженецот го уапсиле, а невестата веќе била мажена!
Кога се мачите да донесете одлука, поставете си го само ова прашање
Најбогатиот човек на светот го има рецептот за среќен живот – поставете си ги овие 12 прашања
Учител од Кенија освои награда за најдобар наставник од 1 милион долари и скоро сите пари ќе ги даде на сиромашните
10 факти за Бутан, земја каде што нема бездомници, и медицината е бесплатна за сите
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.