МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Мицкоски: Македонија е земја со свои корени, историја, но и земја на која мораме да ј..
Заев: Да го одбележиме епохалното просветителско значење на Светите Кирил и Методиј, ..
Пендаровски: Делата и поуките што ни ги оставија Светите браќа нè обврзуваат да ..
МАКЕДОНИЈА ДОБИ НОВ АМБАСАДОР НА САД: Сенатот го потврди назначувањето на Кејт Брнс з..
Здравје
Овие мириси го поправаат расположението

Овие мириси го поправаат расположението

вторник, 30 април 2019, 14:49ч.   |   L.E.

Иако можеби ќе ви звучи чудно, експертите тврдат дека мирисот на одредени намирници го поправа расположението и дава енергија.
Цитрусно овошје 

Кога ќе ви падне расположението, само мириснете портокал, лимон, грејпфрут...Витаминот Ц кој доминира во цитрусното овошје ја крева енергијата. Исто така, мирисот на лимонот го намалува нивото на стрес, можете да го користите и за чистење на површината во домот наместо производите кои содржат штетни состојки.

Крема за сончање

Мирисањето на крема за сончање се враќате на сончевите зраци и во истиот момент ви се враќа насмевката на лицето.

Пеперминт, еукалиптус или нане

Истражувањето покажало дека преку мирисање на овие намирници, спортистите остваруваат подобри резултати.

Мирис на свежа трева

Овој мирис го намалува стресот и автоматски ги смирува телото, а притоа ја зголемува енергијата и ги поправа вашето расположение.

Рузмарин

Овој мирис ќе ве релаксира, ќе ја поттикне работата на вашиот мозок, и ќе го подобри вашето помнење./tocka.com.mk

© ЖУРНАЛ    ~30,10

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Ако ви се заглави коска од риба во грлото, веднаш направете го ова
Колкав е рокот на траење на варените јајца
Најдобар детокс на организмот: Го отстранува салото од стомакот и чисти од сите токсини!
Симптоми кои покажуваат дека телото ви е полно со токсини
Што ќе се случи со вашиот организам ако секој ден јадете јајца?
Нов магичен коктел за диета: Со само 4 состојки до совршена тежина
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.