МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Мицкоски: Македонија е земја со свои корени, историја, но и земја на која мораме да ј..
Заев: Да го одбележиме епохалното просветителско значење на Светите Кирил и Методиј, ..
Пендаровски: Делата и поуките што ни ги оставија Светите браќа нè обврзуваат да ..
МАКЕДОНИЈА ДОБИ НОВ АМБАСАДОР НА САД: Сенатот го потврди назначувањето на Кејт Брнс з..
Технологија
Microsoft достигна вредност од илјада милијарди долари

Microsoft достигна вредност од илјада милијарди долари

понеделник, 29 април 2019, 14:08ч.   |   L.E.

Откако пријави подобра продажба и профит, Microsoft на берзата достигна вредност од илјада милијарди долари.

Американскиот софтверски гигант со тоа стана една од трите компании чија вредност изнесува илјада милијарди долари.

Apple минатото лето стана прва компанија на берзата чија вредност е поголема од илјада милијарди долари, а потоа за неколку месеци стана и Amazon.

Приходите на Microsoft изминатата година се зголемија за речиси една третина и тоа благодарејќи на растот на работењето во „облакот“ (cloud).

Компанијата соопшти дека нејзините приходи се зголемиле за 14 отсто во последниот квартал од 2018 година, а нето заработувачката се зголемила за 19 проценти.

Приходите на Microsoft во 2018 година изнесувале 110,4 милијарди долари. Microsoft има најраширени и најразновидни извори на заработувачка од сите технолошки гиганти, а најголеми меѓу нив се офис производите и клауд услугите, серверските производи и Windows.
Извор: kajgana.com

© ЖУРНАЛ    ~36,12

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Фејсбук Месинџер ќе се враќа во главната апликација
Плејстејшн 5 ќе биде нешто досега невидено!
Фејсбук редизајн: Еве како ќе изгледа News Feed
Вибер воведе нова услуга: Многу е корисна, но не е бесплатна
iPhone XE е компактниот Apple модел кој фановите долго го очекуваа!
Доминација на кинеските компании: Ова се најбрзите паметни телефони во светот
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.