МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Мицкоски: Македонија е земја со свои корени, историја, но и земја на која мораме да ј..
Заев: Да го одбележиме епохалното просветителско значење на Светите Кирил и Методиј, ..
Пендаровски: Делата и поуките што ни ги оставија Светите браќа нè обврзуваат да ..
МАКЕДОНИЈА ДОБИ НОВ АМБАСАДОР НА САД: Сенатот го потврди назначувањето на Кејт Брнс з..
Здравје
Што ќе се случи со вашиот организам ако секој ден јадете јајца?

Што ќе се случи со вашиот организам ако секој ден јадете јајца?

понеделник, 29 април 2019, 14:13ч.   |   L.E.

Поради лошиот углед и фактот дека јајцата се извор на холестерол, многумина сметаат дека тие го подигнуваат нивото на холестерол во крвта и дека допринесуваат за развој на срцеви болести. Но, тоа не е точно – јајцата содржат 180-186 милиграми холестерол, додека вашиот црн дроб произведува многу повеќе, околу 1000-2000 милиграми холестерол дневно.

Затоа, количината на холестерол која се наоѓа во јајцата не е преголема, што значи дека нив можете да ги консумирате секој ден.

Докторите и светските нутриционисти се сложуваат со фактот дека јајцето е исклучително здрава намирница и дека, доколку се јаде со мера, не може да го загрози вашето здравје туку може само да го подобри. Консумирањето јајца секое утро прави чуда за вашиот организам бидејќи тие му даваат на телото 14 хранливи материи помеѓу кои се витамините А, Д и Е, како и железо, цинк, фолна киселина и холин. Јајцата се од исклучителна важност за вашата коса, коски, заби и очи.

Нутриционистите велат дека три јајца дневно се совршената мера за одржување на доброто здравје и дека со помош на нив, вие ќе внесете околу 20 грама протеини кои ќе ве заситат се’ до ручекот. Јајцата задолжително консумирајте ги со зеленчук со цел да внесете дополнителна количина на влакна, како и витамини и минерали.

Сепак, постои начин кога јајцата можат штетно да влијаат на вас, а тоа е кога претерувате со нивниот внес, но доколку се држите до мерата од три јајца на ден, тогаш ќе бидете “здрави како дрен”./samozdravje.mk

© ЖУРНАЛ    ~176,62

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Ако ви се заглави коска од риба во грлото, веднаш направете го ова
Колкав е рокот на траење на варените јајца
Најдобар детокс на организмот: Го отстранува салото од стомакот и чисти од сите токсини!
Симптоми кои покажуваат дека телото ви е полно со токсини
Што ќе се случи со вашиот организам ако секој ден јадете јајца?
Нов магичен коктел за диета: Со само 4 состојки до совршена тежина
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.