МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Директорката на Детската клиника поднесе оставка
Џанков: Договорот од Преспа отвора перспективи за целиот регион
Жбогар очекува отворање на преговорите со ЕУ
Стоилковски: Владата нема никакви инвестиции во инфраструктурата
Здравје
Колку вода дневно е добро да пиете за лесно слабеење?

Колку вода дневно е добро да пиете за лесно слабеење?

недела, 28 април 2019, 11:49ч.   |   L.E.

Секоја диета и начинот на губење на тежината подразбира и пиење доволно количина вода, а според општата пресметка, препорачаната дневна доза на вода е два литри односно осум чаши вода. Но, ако сакате да ги зголемите вашите шанси за слабеење и диетата да биде успешна тогаш од водата извлечете максимум, односно во предвид морате да ја земете својата телесна тежина, односно и килограмите и според тој број да одредите колку точно вода морате да испиете.

Успешноста на диетата се зголемува со внесување доволна количина на вода, а колку вода точно треба да испиете, одредува вашата тежина.

Еве колку вода дневно му треба на вашето тело за да ослабите, со оглед на вашата телесна тежина:

60 килограми – 2 литри вода (5-6 чаши вода од 3,5 децилитри)

65 килограми – 2,1 литри вода (околу 6 чаши вода од 3,5 децилитри)

70 килограми – 2,3 литри вода (околу 6 чашу вода од 3,5 децилитри)

75 килограми – 2,5 литри вода (околу 7 чаши вода од 3,5 децилитри)

80 килограми – 2,6 литри вода (околу 7 чаши вода од 3,5 децилитри)

85 килограми – 2,8 литри вода (околу 8 чаши вода од 3,5 децилитри)

90 килограми – 3 литри вода (околу 8 чаши вода од 3,5 децилитри)

95 килограми – 3,2 литри вода (околу 9 чаши вода од 3,5 децилитри)

100 килограми – 3,3 литри вода (околу 9 чаши вода од 3,5 децилитри)

105 килограми – 3,4 литри вода околу 9 чаши вода од 3,5 децилитри)

110 килограми – 3,6 литри вода (околу 9 чаши вода од 3,5 децилитри)

115 и повеќе килограми – 3,7 литри вода (10-11 чаши вода од 3,5 децилитри)

Совети како во текот на денот да внесете доволна количина вода и така да го задоволите важното правило на секоја диета:

1. Пред секој оброк, пијте по две чаши вода од 2.5 децилитри. Ако јадете три пати на ден на тој начин ќе внесете 1,5 литри вода.

2. Наутро веднаш штом ќе се разбудите и навечер пред спиење испијте две големи чаши вода и на тој начин ќе внесете до 1 литар вода.

Совет: Ако поради водата што ја пиете пред спиење, се будите во текот на ноќта бидејќи морате да мокрите, таа чаша вода испијте ја наутро. За уште подобар ефект на водата можете да додадете лимон или други додатоци./lokalno.mk

© ЖУРНАЛ    ~63,21

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Ако ви се заглави коска од риба во грлото, веднаш направете го ова
Колкав е рокот на траење на варените јајца
Најдобар детокс на организмот: Го отстранува салото од стомакот и чисти од сите токсини!
Симптоми кои покажуваат дека телото ви е полно со токсини
Нов магичен коктел за диета: Со само 4 состојки до совршена тежина
Што ќе се случи со вашиот организам ако секој ден јадете јајца?
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.